Átlagosan 525 ezer forintjába kerül az adófizetőknek ma minden egyes államilag finanszírozott hallgató, függetlenül attól, hogy jól vagy rosszul tanul-e. Ez nem fair – jelentette ki Hiller István oktatási és kulturális miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón, ahol a szocialista–szabad demokrata kabinet által oktatási reformnak nevezett megszorítócsomagot ismertette. Hozzátette: igazságtalan, hogy egy szorgalmas és egy lusta gyerek képzési díját is az állampolgárok fizessék. Ezt orvosolja majd a FER (fejlesztési részhozzájárulás), magyarán az azonnal fizetendő tandíj bevezetése.
*
A FER-t a 2007–2008-as tanévben tanulmányaikat kezdő diákoknak kell először megfizetniük. A tandíj összege az alapképzésben évente 105 ezer, a mesterképzésben 150 ezer forint lesz, amit két részletben, félévente kell befizetni. Az egyetemek maguk dönthetnek arról, elfogadják-e a kormány által javasolt összeget, vagy növelik, esetleg csökkentik a tandíjat, de ezt legfeljebb a kabinet által meghatározott norma plusz-mínusz 50 százalékáig tehetik meg.
Hiller közlése szerint a tandíjas diákok legjobban teljesítő 15 százaléka a következő tanévre mentesül a költségek megfizetése alól. Azok viszont, akik az év végére nem teljesítik a 30 kredites minimális eredményt, visszazuhannak a költségtérítéses képzésre, ahol horribilis összegeket kérnek tőlük. Az oktatási miniszter kijelentette: az első évfolyamra járó hallgatók eredmények hiányában nem fizetnek majd tandíjat. Így az első befizetésekre csak 2008 szeptemberében kerül sor. Mentesülnek a tandíjfizetési kötelezettség alól a halmozottan hátrányos helyzetűek, a doktori képzésben részt vevők és az első – csak oklevelet adó, kétéves – felsőfokú szakképzést vállalók is. Hiller szerint a felsőoktatásban emellett megkezdődik a képzési szerkezet és a piaci igények egymáshoz igazítása is. Ez azt jelenti, hogy a nagy diplomás-munkanélküliséget produkáló képzések keretszámait csökkentik, míg a piacképes kurzusok férőhelyeit növelik.
A közoktatásban bekövetkező legfontosabb változás, hogy 2007 szeptemberétől két órával növelik a tanárok kötelező óraszámát, valamint kettővel több nem tanóra jellegű foglalkozás – például szakkör – megtartására is kötelezik a pedagógusokat. Lapunk kérdésére a miniszter azt válaszolta, hogy az iskola fenntartójától is függ, hogy az óraszámemelés automatikusan tanári elbocsátásokkal jár-e, de mindenképpen az oktatás minőségének javulását várják tőle. A jövőben elindítják a Partneriskola-programot is, amelynek keretén belül tömeges intézmény-összevonást hajtanak végre. Hiller szerint ez nem jelent majd iskolabezárást, csak azt, hogy több települési intézménynek lesz egy igazgatója, gazdasági osztálya, illetve titkársága.
A nyelvtudás elterjedését úgy próbálják ösztönözni, hogy a középiskolákban 2010-ig kötelezővé teszik az angolnyelv-oktatást. Megjegyzendő, hogy a középiskolákban ma is kötelező egy idegen nyelv tanulása minden diák számára, csak eddig a tanulók választhattak, hogy mely nyelvet szeretnék megismerni.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást