Gyurcsány Ferenc egyes vélemények szerint „a párt erős emberét” kívánta lecserélni a szervilis Juhász Ferenccel az MSZP-ben, hogy a pártban is gyakorlatilag korlátlanná tegye a hatalmát. Ez eredményezte azt a helyzetet, hogy az új kormányban egy olyan pártpolitikus lesz a honvédelmi tárca vezetője, aki nemhogy katona nem volt, de eddig szinte semmi köze sem volt a honvédelmi kérdésekhez.
Szekeres Imre parlamenti meghallgatásán be is vallotta, hogy nem szakértőként, hanem „menedzserként” irányítja majd a tárcát, de hangsúlyozta, hogy „politikai súlyt ad a minisztériumnak”. Az viszont nem derült ki, pontosan mit ért ez alatt, hiszen nem ígért több pénzt, jelentős fejlesztéseket, csak egy homályos utalást tett arra, hogy a nemzeti, nemzetközi célokat kívánja összehangolni a pénzügyi lehetőségekkel.
Ezek a lehetőségek azonban Gyurcsány színrelépése óta igen szűkösek a hadseregnél, a jövőben pedig további megszorítások várhatók. Szekeres ennek megfelelően be is jelentette, hogy a HM-nél és szervezeteinél is újabb leépítés lesz. A korszerűsítés jelentős része viszont feltehetőleg elmarad. Legalábbis erről árulkodik a kormányprogram Hazánk külső biztonsága gyűjtőcím alatt szerepeltetett honvédelmi fejezete, amely szerint a NATO-nak korábban felajánlott képességeink felülvizsgálata mellett újak kialakításával és felajánlásával „segítjük a szabad világ békéért való küzdelmét”. A kormány tehát a szövetségnek tett ígéreteink egy részének visszavonására készül. A kormányprogram ehhez igazodva minden eddiginél kevesebb konkrét célt fogalmaz meg a Magyar Honvédség fejlesztésére. A dokumentumban a missziókban való részvétel, a Gripenek fogadása és a Honvédkórház korszerűsítése mellett szinte egyetlen új fejlesztési terv sem szerepel, és még a korábbi célkitűzéseket is csak általánosságokban fogalmazzák meg. Szólnak arról, hogy a következő években üzembe helyezik a NATO lokátorait, és a célok között sorolják fel a kommunikációs és közlekedési eszközpark korszerűsítését, valamint a páncélozott szállítójárművek (BTR–80A) modernizációját. Az előző kabinetekkel ellentétben azonban a jelenlegi programja rendkívül szűkszavú a katonák életkörülményeinek javításával kapcsolatban. Meg sem említi például, hogy hány férőhelyet újítanak fel a laktanyákban és hány lakást építenek a katonáknak.
Magyar Péter a nők elleni erőszak napját alapította meg