További leépítés a honvédségnél

A kormányprogram alapján bizonyossá vált, hogy néhány, NATO-nak tett felajánlásunkat visszavonjuk a következő négy évben. Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter kijelentéseiből és Szekeres Imre leendő tárcavezető parlamenti meghallgatásaiból az is egyértelműen kiderül, hogy a létszámleépítés folytatódik a honvédségnél, a fejlesztésekre azonban nem lesz több pénz a következő években sem.

2006. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc egyes vélemények szerint „a párt erős emberét” kívánta lecserélni a szervilis Juhász Ferenccel az MSZP-ben, hogy a pártban is gyakorlatilag korlátlanná tegye a hatalmát. Ez eredményezte azt a helyzetet, hogy az új kormányban egy olyan pártpolitikus lesz a honvédelmi tárca vezetője, aki nemhogy katona nem volt, de eddig szinte semmi köze sem volt a honvédelmi kérdésekhez.
Szekeres Imre parlamenti meghallgatásán be is vallotta, hogy nem szakértőként, hanem „menedzserként” irányítja majd a tárcát, de hangsúlyozta, hogy „politikai súlyt ad a minisztériumnak”. Az viszont nem derült ki, pontosan mit ért ez alatt, hiszen nem ígért több pénzt, jelentős fejlesztéseket, csak egy homályos utalást tett arra, hogy a nemzeti, nemzetközi célokat kívánja összehangolni a pénzügyi lehetőségekkel.
Ezek a lehetőségek azonban Gyurcsány színrelépése óta igen szűkösek a hadseregnél, a jövőben pedig további megszorítások várhatók. Szekeres ennek megfelelően be is jelentette, hogy a HM-nél és szervezeteinél is újabb leépítés lesz. A korszerűsítés jelentős része viszont feltehetőleg elmarad. Legalábbis erről árulkodik a kormányprogram Hazánk külső biztonsága gyűjtőcím alatt szerepeltetett honvédelmi fejezete, amely szerint a NATO-nak korábban felajánlott képességeink felülvizsgálata mellett újak kialakításával és felajánlásával „segítjük a szabad világ békéért való küzdelmét”. A kormány tehát a szövetségnek tett ígéreteink egy részének visszavonására készül. A kormányprogram ehhez igazodva minden eddiginél kevesebb konkrét célt fogalmaz meg a Magyar Honvédség fejlesztésére. A dokumentumban a missziókban való részvétel, a Gripenek fogadása és a Honvédkórház korszerűsítése mellett szinte egyetlen új fejlesztési terv sem szerepel, és még a korábbi célkitűzéseket is csak általánosságokban fogalmazzák meg. Szólnak arról, hogy a következő években üzembe helyezik a NATO lokátorait, és a célok között sorolják fel a kommunikációs és közlekedési eszközpark korszerűsítését, valamint a páncélozott szállítójárművek (BTR–80A) modernizációját. Az előző kabinetekkel ellentétben azonban a jelenlegi programja rendkívül szűkszavú a katonák életkörülményeinek javításával kapcsolatban. Meg sem említi például, hogy hány férőhelyet újítanak fel a laktanyákban és hány lakást építenek a katonáknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.