Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára a tegnapi kormányülést követően bejelentette: októbertől Magyarország veszi át egy holland irányítású tartományi újjáépítési csoport (PRT) irányítását Baglanban, és a csoport tevékenysége idén 1,8 milliárd forintba kerül. Ehhez az összeghez azonban hozzá kell számítani a jelenleg Kabulban szolgálatot teljesítő misszió költségeit, amely 5-6 milliárd forint. Az államtitkár állítása szerint azonban a következő két évben az új misszió ennél nem fog sokkal többe kerülni, mivel működő feladatot vesznek át a magyarok, és nem kell új csoportot létrehozni.
*
Az Afganisztánban szolgáló katonáink áttelepítését már július végén megkezdik, októberben lesz a parancsnoki átadás-átvétel, a tényleges tevékenység viszont csak jövő áprilisban indul. Az államtitkár elmondta: a magyar PRT részben civilekből áll, és segítségével Afganisztán polgárai egyebek között ivóvízhez, egészségügyi ellátáshoz juthatnak, de az alakulat támogatást nyújt az igazságszolgáltatási, a közigazgatási, az oktatási és a mezőgazdasági rendszer kialakításában és az infrastrukturális fejlesztésekben is.
Gál J. Zoltán hangsúlyozta, az újjáépítés a NATO keretei között zajlik, ezért „természetszerű és értelemszerű” a magyar szerepvállalás. Ez a a kijelentés azt jelenti, hogy a kormány nem egyeztet az ellenzékkel a misszióról, és nem viszi a parlament elé a kérdést. Ez nem is kötelessége, hiszen egy országgyűlési határozat szerint a kabinet saját hatáskörben dönthet a NATO-műveletekben való részvételről.
Lapunk úgy tudja, a PRT katonai biztosításában alapvetően a Szolnoki Könnyű Vegyes Ezred katonái vesznek részt. A külszolgálatra többségükben lövészeket választanak ki, de az állományban vannak civil kapcsolattartók, felderítők, tűzszerészek, logisztikai, híradó-informatikai és egészségügyi tisztek is. A döntéssel az Afganisztánban szolgáló 180 fős magyar kontingens 120 civillel egészülhet ki.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál