A Legfelsőbb Bíróság elé kerülő ügy előzménye, hogy a szolnoki Hetényi Géza Kórház 14 dolgozója pert indított az intézmény ellen. Az ok: hazánkban egy 2000-ben hozott kormánydöntés értelmében az ügyeletnek csak egy részét – 16 órából általában 4–8 órát – ismerik el munkaidőnek, s csupán ezután fizetnek túlmunkadíjat, miközben az Európai Bíróság több esetben is ezzel ellentétes döntést hozott. Kimondta ugyanis, hogy az ügyeletben töltött idő egésze munkaidőnek számít. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei bíróság már meghozta jogerős döntését, amelyben a dolgozóknak adott igazat, ám a kórház felülvizsgálati kérelmet nyújtott be, így az ügy az LB elé került. Egyébként országszerte több hasonló per is folyamatban van, az LB azonban most foglalkozik először a kérdéssel. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke elmondta: régóta szorgalmazzák, hogy az Európai Bíróság döntésének eleget téve az ügyelet egészét tekintsék munkaidőnek, s azt eszerint fizessék, az eddigi elmaradásokat pedig rendezzék. A kormány azonban eddig nem mutatta szándékát, hogy kifizetné a dolgozóknak az elmaradt ügyeleti díjat.
A kamara egyébként tavaly megpróbálta felmérni, hogy menynyivel fizettek kevesebbet az orvosoknak és az egészségügyi szakdolgozóknak annál, amit akkor kellett volna kapniuk, ha az elszámolás az uniós bíróság döntése szerint történik. A különbözetet Magyarország 2004. májusi EU-csatlakozása és 2005 júniusának vége között körülbelül negyvenmilliárd forintra becsülte.
– Nem is a szóban forgó összeg kifizetése lenne a fő probléma, hanem az, hogy ha a teljes ügyeletet munkaidőnek kell tekinteni, akkor az orvosok kevesebbet dolgozhatnak majd, mint most – kommentálta korábban a helyzetet Rácz Jenő akkori egészségügyi miniszter. A munkavégzés időtartamát törvény maximálja hazánkban, pillanatnyilag heti 60 órában. Ha egy ügyelet ebből többet „visz el” a jelenleginél, akkor az orvosok munkaidőkerete hamarabb elfogyna. Ekkor összeomolhatna az ellátórendszer, mert nem lenne elegendő orvos. Hozzátette: meg kell vizsgálni, hogy miként lehetne növelni az orvosok munkaidőkeretét, s ezután a jogszabályokat úgy kell megváltoztatni, hogy azok megfeleljenek az EU irányelvének és az uniós bíróság döntésének.
Jön a havazás, mutatjuk mely vármegyéket érinti először