Visszacsent passzusok

2006. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sumákolásnak nevezte Pálinkás József professzor, országgyűlési képviselő, az Orbán-kabinet oktatási minisztere tegnap Debrecenben a kormány azon húzását, hogy hat hónappal a három éven át vitatott felsőoktatási törvény elfogadása után, a választások megnyertével drasztikusan módosítani kívánják annak passzusait. A tervezett módosítások lényege, hogy visszacsempészik a korábban legnagyobb ellenállást kiváltó passzusokat: a gazdasági tanácsok korlátlan anyagi döntési joggal való felruházását és a tandíjat.
Hiller István tandíjra vonatkozó nyilatkozatáról szólva a professzor elmondta: a miniszter számításai a törvénytervezet rendelkezései alapján nem helytállók. Ugyanis az alapképzés minimális tandíja nem 105, hanem 120 ezer forint lesz, a magiszterképzésért pedig nem 150, hanem 315 ezer forintot kell fizetni évente a diákoknak. A költségtérítéses képzés díja még drasztikusabb terheket ró a szülőkre és a diákokra, ugyanis ott az alapképzés minimuma 375 ezer, maximuma 688 ezer, a magiszterképzésé pedig 655 ezer, illetve 1,5 millió forint lehet. Pálinkás József elfogadhatatlannak nevezte, hogy a beiratkozáskor a diák nem tudhatja, hogy államilag finanszírozott vagy költségtérítéses képzésben fog-e végezni, ugyanis tanulmányi eredménye romlása esetén előbbiből átkerülhet a jóval drágább utóbbi formába. Szerinte ez azzal jár, hogy a tanárok kénytelenek lesznek a diákok egzisztenciális helyzetét is tekintetbe venni egy-egy vizsgateljesítmény elbírálásakor.
Eközben a tandíjról tárgyalt tegnap Hiller István oktatási és kulturális miniszter a hallgatók képviselőivel. A diákszervezeteket tömörítő Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) korábban határozatban utasította el a valamennyi diák számára kötelezően fizetendő tandíj bármilyen formáját. Hiller István szerint a tárgyalások jó hangulatban teltek, és volt értelmük, ezért azok a következő hetekben több fordulóban folytatódnak. A megbeszélésekre meghívják az egyetemi vezetőket képviselő Magyar Rektori Konferencia tagjait is. A tárcavezető kijelentette: a HÖOK szerint a tandíj bevezetése elfogadhatatlan a felsőoktatás minőségi javulása és annak garanciája nélkül. A minisztérium ezért vállalja, hogy július 10-ig elkészíti azt a menetrendet, amely a színvonalon alapuló, korszerű magyar felsőoktatás megteremtésének programját tartalmazza.
Ekler Gergely, a HÖOK elnöke ugyanakkor kijelentette: a hallgatók is kidolgoznak egy csomagot, amit átadnak majd a miniszternek. Bár részleteket nem mondott, lapunk kérdésére annyit elárult, hogy céljuk az egyetemek pazarló gazdálkodásának megszüntetése. Ekler szerint az intézményekben a rossz, normatív alapú finanszírozás és a szakok túlburjánzása miatt folyik el a pénz, és ezek megváltoztatása nélkül teljesen értelmetlen több pénzt forgatni a rendszerbe. A hallgatók a kormány által fejlesztési részhozzájárulásnak (fer) nevezett tandíjtól eltérő módon biztosítanának többletforrást az intézményeknek, amely igazságosabban kötelezné a hallgatókat a felsőoktatás minőségét szolgáló hozzájárulásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.