Vízfej a HM-ben

A Honvédelmi Minisztériumnál és háttérintézményeinél számos nyugállományú főtiszt dolgozik, aki nyugdíja mellett fizetést is kap a szaktárcától. A minisztérium költségvetésének nagyobb részét eközben a személyi juttatások és a társadalombiztosítási kifizetések viszik el. A Magyar Honvédségnél jelenleg 45 dandártábornok szolgál, pedig hadseregünk alig néhány dandár szintű alakulattal rendelkezik.

2006. 06. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a Honvédelmi Minisztérium (HM) költségvetésének több mint a felét személyi juttatásokra és a társadalombiztosítás alapokra fizetik ki, a szaktárcánál és háttérintézményeinél számos nyugállományú főtiszt dolgozik, aki kiemelt nyugdíja mellett fizetést is felvehet a minisztériumtól.
Szekeres Imre miniszter erre is utalhatott, amikor leszögezte, hogy a hadsereg bázisára „vízfej” nehezedik, ezért elkerülhetetlen lesz a létszámleépítés a HM-nél és háttérintézményeknél. Információink szerint egyes nyugállományból „visszajáró” főtiszteknek szolgálati lakást is fenntartanak Budapesten, miközben családjuk vidéken már rendelkezik a honvédségtől megvásárolt ingatlannal.
Az előző ciklusban jellemző volt az is, hogy a nyugállományú főtisztek nem vezetőként dolgoztak a szaktárcának, hanem tanácsadóként. A Juhász Ferenc vezette szaktárca csak 2004-ig tízmilliókat költött el több mint húsz tanácsadóra, akiknek 200-250 ezer forintos havi fizetést adott a tevékenységükért.
Hollósi Nándor nyugalmazott vezérkarifőnök-helyettes, az MSZP honvédelmi munkacsoportjának egykori vezetője például az előző ciklusban Juhász főtanácsadójaként dolgozott a HM-nek, a katonai vezetéssel és tervezéssel kapcsolatos tanácsokat pedig Háber Péter nyugállományú dandártábornok adta a volt tárcavezetőnek. Makai Sándor nyugállományú vezérőrnagy szintén „nagy túlélője” a minisztériumnak: a főtiszt jelenleg is tanácsadóként működik a szaktárca által megállapított fizetésért. Nyugállományból tért vissza a minisztériumba Vágási László ezredes is, aki jelenleg a HM személyügyi osztályának vezetője.
A honvédségnél 45 dandártábornok szolgál, pedig a hadsereg csak néhány dandár szintű alakulattal rendelkezik. Azt azonban nem árulta el a HM, hogy a dandártábornokok, illetve a minisztériumban dolgozó főtisztek közül hányan nyugállományúak vagy nyugdíjaskorúak. A szaktárca arra hivatkozott, hogy „a HM mint munkáltató arra vonatkozó adatokat, hogy ki nyugállományú, nem kérhet és nem tarthat nyilván a foglalkoztatottakra vonatkozóan”. Az adatok ilyen jellegű csoportosítását ugyanis tiltja a személyes adatok védelméről szóló törvény és az alkotmány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.