A kommunikáció a legvonzóbb

Nyilvánosságra hozták az idei felsőoktatási ponthatárokat. A tavalyinál jobban kellett teljesíteni a bekerüléshez kommunikáció és pszichológia szakon, összességében viszont alacsonyabbak a ponthatárok, mint egy éve. Továbbra is népszerűek a munkaerőpiacon népszerűtlen bölcsészképzések, és még mindig nincs elég jelentkező a műszaki képzéseken. A kommunikáció szakok népszerűség-növekedése töretlen.

2006. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár az idén is megközelítik a tavalyi rekordpontszámokat a felsőoktatási ponthatárok, összességében valamelyest elmaradnak azoktól. A tavalyi 35 helyett most csupán négy szakon kellett maximális pontszám a bejutáshoz: 144 pontra volt szükség a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakán, az ELTE és a Zsigmond Király Főiskola kommunikáció szakán és az ELTE szlavisztikai, szerb alapképzésén. Elgondolkoztató a kommunikáció szak népszerűség-növekedése: az ELTE médiatudományi képzésén majdnem hetvenszeres volt a túljelentkezés, és a maximális pontszámot is három és félszer annyi hallgató érte el, mint ahány meghirdetett hely volt.
Egy évvel ezelőtt még 33, az idén pedig csupán kilenc szakon volt 140 pont felett a ponthatár, 130 és 140 pont között pedig 83 szakon kellett teljesíteni, míg egy évvel ezelőtt ez 213 képzésen volt feltétel, ugyanakkor 943 olyan szak van, ahol már akár minimumponttal, az alapszakoknál 78, a felsőfokú szakképzésben 72 ponttal be lehet jutni. A jelentkezők száma tíz százalékkal csökkent.
Az idén több mint kilencezerrel kevesebb, összesen 93 599 hallgatót vettek fel az egyetemekre. A legtöbben gazdálkodási és menedzsment, valamint jogász szakra kerültek be, de sokan vannak a mérnök informatikus, a turizmus–vendéglátás, kommunikáció és médiatudomány képzésre felvett hallgatók is. A legtöbb diákot, több mint nyolcezret, a Pécsi Tudományegyetemre vették fel, de sokan kerültek be az ELTE-re és a Szegedi Tudományegyetemre is.
Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár szerint a jelentkezők 70 százalékát vették fel valahová. Az államilag finanszírozott 62 ezres keretszámból eddig 57 523 helyet töltöttek fel, a fennmaradó helyeket a hitéleti képzésekre, a fellebbezésekre, külföldi ösztöndíjakra, hátrányos helyzetűeknek, illetve a határon túli magyaroknak tartják fenn. Az államtitkár elismerte, hogy a műszaki és a természettudományi karokra több diákot vettek fel, mint egy évvel ezelőtt, de még mindig maradtak üres helyek, a népszerűségi nyomás azonban továbbra is a bölcsész szakokra és a jogi képzésekre nehezedik. Manherz szerint nyugodt felvételi időszakot zártak, hiszen egy átlagos felkészültségű, középszintű érettségit tett diáknak jó esélyei voltak a bejutásra.
Azok a hallgatók, akiket nem vettek fel, vagy nem próbálkoztak sehol, augusztus tizenegyedikéig jelentkezhetnek pótfelvételire. A hivatalos pótfelvételi lehetőségeket tegnap tették fel a www.felvi.hu című honlapra. Valamennyi meghirdetett képzés költségtérítéses. Fontos tudni, hogy pótfelvételivel sem lehet bejutni egyetemi képzésre 78 pont, felsőfokú szakképzésre pedig 72 pont alatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.