Az aggasztóan alacsony ponthatárok miatt kötelezővé tenné a pályaalkalmassági vizsga bevezetését a pedagógiai képzéseken a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE). Keszei Sándor, a szervezet elnöke szerint aggodalomra ad okot, hogy számos pedagógiai képzésen – így például egyes intézmények óvópedagógus, tanító, magyar–történelem tanár, szociális munkás szakán – a minimális 78, illetve felsőfokú szakképzések esetén 72 pont is elegendő volt a bekerüléshez.
A szülők úgy látják: a pedagógusképzések felvételije során évek óta kontraszelekció működik, vagyis egyre több a gyengébb képességű hallgató, azaz leendő oktató. Azt javasolják, hogy az oktatási tárca tegye kötelezővé a felsőoktatási intézmények számára a pályaalkalmassági vizsga bevezetését az olyan képzéseken, ahol a végzett hallgatók munkájuk során közvetlen kapcsolatba kerülnek majd a diákokkal. Így ki lehetne szűrni azokat, akiknek a pontszámaik ellenére bizonyos képességük hiányzik a pedagógusi pálya betöltéséhez. Az Országos Diákparlament két éve javasolta az oktatási tárcának, hogy az alkalmassági vizsga épüljön be a tanárok képzésébe, mégsem történt semmi.
A szülők emlékeztetnek: a törvény értelmében a felsőoktatási intézményeknek ma is megvan a lehetőségük arra, hogy szakmai alkalmassági vizsgán mérjék fel a képesítés betöltéséhez szükséges speciális képességeket – például megfelelő kommunikációs képesség, tiszta beszéd és énekhang –, ám az állami fejkvóta megszerzéséért eltekintenek ettől. Így a megoldás annak kötelezővé tétele lenne.
Soltész Miklós alaposan eligazította Mellár Tamást: ezért sem fognak önök bekerülni a következő parlamentbe