Alkalmatlan tanárokat képeznek?

2006. 07. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az aggasztóan alacsony ponthatárok miatt kötelezővé tenné a pályaalkalmassági vizsga bevezetését a pedagógiai képzéseken a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE). Keszei Sándor, a szervezet elnöke szerint aggodalomra ad okot, hogy számos pedagógiai képzésen – így például egyes intézmények óvópedagógus, tanító, magyar–történelem tanár, szociális munkás szakán – a minimális 78, illetve felsőfokú szakképzések esetén 72 pont is elegendő volt a bekerüléshez.
A szülők úgy látják: a pedagógusképzések felvételije során évek óta kontraszelekció működik, vagyis egyre több a gyengébb képességű hallgató, azaz leendő oktató. Azt javasolják, hogy az oktatási tárca tegye kötelezővé a felsőoktatási intézmények számára a pályaalkalmassági vizsga bevezetését az olyan képzéseken, ahol a végzett hallgatók munkájuk során közvetlen kapcsolatba kerülnek majd a diákokkal. Így ki lehetne szűrni azokat, akiknek a pontszámaik ellenére bizonyos képességük hiányzik a pedagógusi pálya betöltéséhez. Az Országos Diákparlament két éve javasolta az oktatási tárcának, hogy az alkalmassági vizsga épüljön be a tanárok képzésébe, mégsem történt semmi.
A szülők emlékeztetnek: a törvény értelmében a felsőoktatási intézményeknek ma is megvan a lehetőségük arra, hogy szakmai alkalmassági vizsgán mérjék fel a képesítés betöltéséhez szükséges speciális képességeket – például megfelelő kommunikációs képesség, tiszta beszéd és énekhang –, ám az állami fejkvóta megszerzéséért eltekintenek ettől. Így a megoldás annak kötelezővé tétele lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.