Amiért fizetünk, értéktelen, de igazságos?

Azonnal fizetendő tandíj a felsőoktatásban, valamint a tanárok óraszámának többletpénz nélküli radikális emelése a közoktatásban – ez a két fő pillére az oktatási reformnak nevezett megszorítócsomagnak, amelyet a közoktatási törvény és a felsőoktatási törvény módosításával hétfőn fogadott el a parlament. A Fidesz az Alkotmánybírósághoz fordul, a tanárok az államfő segítségét kérik, a diákok pedig már szervezik az őszi tiltakozó megmozdulásokat.

2006. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A parlament tegnap elfogadta a közoktatási és felsőoktatási törvényhez benyújtott, a kormány által reformnak nevezett megszorítócsomagot. A felsőoktatásban bekövetkező legfontosabb változás a tandíj bevezetése lesz. A fert (fejlesztési részhozzájárulás) a 2007–2008-as tanévben tanulmányaikat kezdő diákoknak kell először megfizetniük. A tandíj összege az alapképzésben évente 105 ezer, a mesterképzésben 150 ezer forint lesz, amit két részletben, félévente kell befizetni. Az egyetemek maguk dönthetnek arról, elfogadják-e a kormány által javasolt összeget, vagy növelik, esetleg csökkentik a tandíjat, de ezt legfeljebb a kabinet által meghatározott norma plusz-mínusz 50 százalékáig tehetik meg.
Szintén az iskola dönt arról, hogy a diákok legjobban teljesítő 15 százalékát mentesíti-e a következő tanévre a költségek megfizetése alól. A rájuk eső tandíjat azonban a törvény értelmében akkor is be kell szedni, ha ők ingyen tanulhatnak az új szemeszterben, csak akkor diáktársaikra rónak többletterhet. Azok a fert fizető tanulók, akik az év végére nem teljesítik a 30 kredites minimális eredményt, visszazuhannak a költségtérítéses képzésre, ahol horribilis összegeket kérnek tőlük. Az első évfolyamra járó hallgatók eredmények hiányában nem fizetnek tandíjat, így az első befizetések csak 2008 szeptemberében érkeznek majd. Mentesülnek a tandíjfizetési kötelezettség alól a halmozottan hátrányos helyzetűek, a doktori képzésben részt vevők és az első – diploma helyett csak oklevelet adó – kétéves, felsőfokú szakképzést vállalók is.
A közoktatásban 2007 szeptemberétől külön díjazás nélkül két órával növelik a tanárok kötelező óraszámát, valamint idén szeptembertől kettővel több nem tanóra jellegű foglalkozás – például szakkör – megtartására is kötelezik a pedagógusokat. A kormány eredeti javaslata szerint egyébként az új tanévtől heti négy pluszórát lehetett volna elrendelni ingyen, ám ezzel a megszorítással még a szocialista oktatáspolitikusok sem értettek egyet. Többnapos tárgyalássorozat után végül a kormány engedett, és támogatta azt az MSZP-s kapcsolódó módosító indítványt, amely idén csupán két ingyenes szabad foglalkozás elrendelését engedi meg az iskolákban. A csomag része a Partneriskola-program is, amelyen belül tömeges intézmény-összevonást hajtanak végre.
– Tudomásul kell venni, hogy ingyen nem jár semmi. Különben is, a magyar társadalom hajlamos értéktelennek tekinteni azt, amiért nem kell fizetni – kommentálta Tatai-Tóth András, az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője a tandíj bevezetését. A politikus szerint a tandíj alapvetően igazságosabbá teszi a felsőoktatást, ráadásul tanulásra ösztönzi a fiatalokat. Tatai-Tóth leszögezte: a Fidesz óriási bűnt követett el akkor, amikor 1998-as kormányra kerülésekor eltörölte a Bokros-csomag idején bevezetett tandíjat, mert az ösztönző erő megszüntetésével lezüllesztette a magyar felsőoktatást. Hozzátette: azért nem sikerült meggyőzni a módosítások helyességéről a sztrájkra készülő érdekképviseleteket, mert minél előbb el akarták fogadni a törvényt. Ha elhúzódó tárgyalásokra került volna sor, akkor hamar elérkezett volna a ciklus vége, márpedig Tatai-Tóth tapasztalatai szerint kampányban a kormánypártok is elgyávulnak az ilyesfajta lépésekhez.
A szocialista szakpolitikus szerint a közoktatási törvény módosítása csökkenti a szociális különbségeket a tanulók között, javítja az oktatás feltételeit, és több pénzt juttat az iskolákba. Lapunk kíváncsi volt arra, melyek a többletforrásokat tartalmazó pontok, mire Tatai-Tóth elismerte, a jövőben nem lesz lehetőség arra, hogy a nemzeti termék nagyobb hányadát fordítsák oktatásra. Végül bevallotta, hogy a pluszpénzt a kötelezőóraszám-emelésből következő elbocsátásokból, illetve forrásátcsoportosításból nyerik majd.
A Fidesz az Alkotmánybírósághoz fordul a törvénymódosítások kapcsán, ugyanis szerintük alkotmányellenes a tandíj mértéke és bevezetésének módja, és ellentétes az alaptörvénnyel az is, hogy nem egységesen kívánják növelni a pedagógusok óraszámát. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője szerint bizonyára a túl heves kánikula játszott közre Tatai-Tóth megnyilvánulásában, amelyben súlyos bűnnel vádolta meg a Fideszt a tandíj eltörlése miatt. Az ellenzéki politikus leszögezte: az új tandíjrendszerrel a tanulmányi költségeket tekintve Magyarország lesz az egyik legdrágább hely Európában. Sió szerint illúzió az az elképzelés, amely a tandíj bevezetésétől várja a felsőoktatás színvonalának emelkedését, hiszen a hallgatók fele hosszú ideje költségtérítést fizet, ám a zsebükből kivett pénz nem volt hatással a teljesítményükre. A közoktatási törvény módosítása kapcsán kijelentette: az hátrányosan érinti a diákokat, a pedagógusokat és az iskolákat is. A nyolc évfolyamnál kevesebbet működtető intézmények körzetesítése minden harmadik iskola önállóságát megszünteti. A kötelezőóraszám-emelés egyértelmű célja az eddig fizetett túlórák ingyenessé tétele, ami a pedagógusok jövedelmének csökkenését eredményezi.
Schőberl Márton, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának alelnöke kijelentette: a törvény visszavonása vagy módosítása érdekében tüntetést szerveznek. Közben a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) levélben fordult Sólyom Lászlóhoz, hogy az államfő fontolja meg az érdekvédők közoktatási törvénnyel kapcsolatos alkotmányossági aggályát. A PDSZ szerint sérti az egyenlő munkáért egyenlő bér elvét, hogy ugyanazért a bérért az egyik pedagógusnak tíz százalékkal többet kell dolgoznia, mint a másiknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.