Bocskai István, a HM szóvivője a magyarok elleni merényletre vonatkozó kérdésünkre azt válaszolta: „Meg kell érteni, hogy Afganisztánban a fegyveres csoportok célja az, hogy a területen dolgozó nemzetek katonáinak hazai közvéleményét befolyásolják, és zavart keltsenek, azaz ha katonai szempontból nem jelentős eseményekről is beszámol a sajtó, azzal újabb támadásokat generálhatnak.”
Az eset talán azért is „befolyásolhatta volna a közvéleményt”, mert az a csapat, amelyet támadás ért, úgynevezett szemrevételező egység volt, amely az ősszel induló, új magyar missziót készítette elő, és azokat a helyszíneket járta végig, ahol a katonáink tevékenykednek majd. Mint ismeretes, Magyarország két évre, tízmilliárd forintos költséggel átveszi a hollandoktól egy tartományi újjáépítési csoport (PRT) vezetését az észak-afganisztáni Baglanban, amely a korábbi hivatalos tájékoztatások szerint a „kevésbé veszélyes” tartományok közé tartozik. Az utóbbi napokban azonban megváltoztak a terület biztonságosságáról szóló hivatalos nyilatkozatok.
Ez annak is köszönhető, hogy sajtóértesülések szerint az előző hónapokban megháromszorozódott a rakétatámadások száma Észak-Afganisztánban is. A helyzet Francesc Vendrell, az EU afganisztáni különmegbízottja szerint főként azért változott, mert a tálibok az európai csapatokat „puha célpontoknak” tekintik.
Nem véletlen, hogy előző nyilatkozataival ellentétben tegnap már Göncz Kinga külügyminiszter is arról beszélt, hogy fel kell készülni a támadásokra Észak-Afganisztánban is. Mint fogalmazott: a külföldről érkező terroristák és a drogkereskedelemben érdekeltek valószínűleg „ki fogják próbálni” az európai katonák erejét.
A magyarok felkészüléséről Bocskai István tegnap azt állította: „a két héttel ezelőtt elkövetett merénylet arra késztette Havril András vezérkari főnököt”, hogy a katonai alakulatunknál kialakítsa a „force protection” képességet. Ez lényegében azt jelenti, hogy komolyabb felderítést és védelmet biztosítanak a katonáknak és a civileknek, többek között felszerelik őket pilóta nélküli felderítő repülőgépekkel és út menti bombák megsemmisítésére szolgáló eszközökkel. Az viszont kérdés, hogy ezek az eszközök már az áttelepülés kezdetén a katonáink rendelkezésére állhatnak-e majd, hiszen többségük beszerzésére még csak nemrég írták ki a pályázatot. A baglani PRT korábbi holland irányítói ráadásul jóval nagyobb biztosítással rendelkeztek, F–16-os vadászgépek és Apache harci helikopterek is segítették őket.
Bocskai közölte: a magyar PRT-hez nem szállítanak ki harci helikoptereket, de az egységünk mindenre számíthat, ami a NATO-erők rendelkezésére áll. Az áttelepülés során pedig már a magyar katonáknál lesz az összes szükséges eszköz.
A Külügyminisztériumban tegnap zárt konferencián tárgyalták meg a PRT-csoportok helyzetét. Kászimi Enajatollah, az afgán elnök tanácsadója szintén megerősítette: országában az utóbbi időben erősödik az erőszak.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál