Egyetemek és szakok toplistája

Idén is két gazdaságtudományi képzésre, a gazdálkodási és menedzsment, illetve a turizmus-vendéglátás alapszakra jelentkezett a legtöbb diák – derül ki az Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK) adataiból. Továbbra is tarol a kommunikáció szak. Volt olyan újságíróképzés, ahol hatvanhétszeres volt a túljelentkezés. Egyre többet veszít ugyanakkor népszerűségéből a jogász szak, miközben másodvirágzásukat élik a bölcsészképzések. Az iskolák közül idén is az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) a legnépszerűbb felsőoktatási intézmény.

2006. 07. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országos Felsőoktatási Felvételi Iroda által közzétett jelentkezési adatokat vizsgálva az egyik legszembetűnőbb eredmény, hogy a legnépszerűbb intézményeknél átlagosan 10-20 százalékkal csökkent a jelentkezők száma az előző évhez képest. Ez alól csak a Szegedi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem és a Miskolci Egyetem jelent kivételt.
Megfigyelhető az is, hogy immár évek óta szinte alig változik az első tíz helyezett sorrendje. Az öt klasszikus nagy tudományegyetem közül négy, az ELTE, a PTE, az SZTE és a Debreceni Egyetem mindig az első öt hely valamelyikén szerepel. Az ELTE az elmúlt évekhez hasonlóan továbbra is nagy fölénnyel vezeti a népszerűségi toplistát, hiszen ide adta be a jelentkezési lapját az összes felvételizni szándékozó több mint egytizede. Megdöbbentő ugyanakkor, hogy az elmúlt évvel összehasonlítva még az átlagosnál is nagyobb mértékben csökkent az ide jelentkezők száma. A második és harmadik legnépszerűbb intézmény évek óta felváltva a Pécsi Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem. 2005-höz hasonlóan az idén is a Baranya megyei felsőoktatási központ karaira jelentkeztek többen, ám míg a PTE esetében nagyjából átlagos, addig a Csongrád megyei egyetemnél jóval kisebb volt az idei népszerűségvesztés.
Egy helyet visszacsúszott a rangsorban a tandíjbotrányáról elhíresült, baloldali vezetésű Budapesti Gazdasági Főiskola, ahol az átlagost jóval meghaladó volt a népszerűségvesztés. A Semmelweis Egyetem ugyan maradt a 8. helyen, ám jelentősen megerősítette pozícióját, mivel itt gyakorlatilag nem volt jelentkezőilétszámcsökkenés. A legnagyobb népszerűségvesztést a Budapesti Műszaki Főiskola szenvedte el, amely a húszszázalékos jelentkezőilétszám-csökkenés következtében a kilencedikről a tizennegyedik helyre csúszott vissza. Érdekes, hogy az előző három évhez hasonlóan idén sem található egyetlenegy magán- vagy alapítványi főiskola sem a legnépszerűbb tizenöt intézmény között.
A szakok közül évek óta a gazdasági jellegű képzések a legnépszerűbbek. Idén is két gazdaságtudományi képzési területhez tartozó alapszak, a gazdálkodási és menedzsment, illetve a turizmus- vendéglátás alapszakok vezetik a népszerűségi listát. A gazdálkodási és menedzsment alapszak többek között a szintén rendkívül népszerű, egyetemi és főiskolai szintű gazdálkodási szakokat „olvasztotta” magába, a turizmus és vendéglátás alapszak pedig a korábbi évek egyik sláger szakát, az idegenforgalmi és szálloda, illetve a vendéglátó és szálloda szakokat. Szintén az utóbbi években ívelt fel látványosan a kommunikáció szak népszerűsége is, így nem meglepő, hogy a kommunikáció és médiatudomány alapszak szerezte meg idén a bronzérmet.
A negyedik legnépszerűbb képzés a mérnök informatikus alapszak. A korábbi műszaki informatikus képzés évek óta a népszerűségi listák első felében található akár az egyetemi, akár a főiskolai képzést tekintjük. Idén az átlagosnál jóval nagyobb mértékben csökkent az érdeklődés a jogászképzés iránt, ám a közel háromezer jelentkezővel még így is ez az ötödik legnépszerűbb szak. Hasonló mértékű a csökkenés a pszichológia alapszak esetében is, amely az érdeklődés jelentős viszszaesése ellenére továbbra is a legnépszerűbb bölcsészképzés. Nőtt viszont az orvos alapszak népszerűsége, hiszen az össz jelentkezői létszám jelentős csökkenése ellenére ezen a szakon a tavalyihoz képest nőtt a próbálkozók száma.
Másodvirágzásukat élik a bölcsész szakok, hiszen ismét folyamatosan növekszik a népszerűségük. A pszichológia mellett további négy bölcsész szak található a húszas toplistán. A tradicionális műszaki képzések közül idén is a gépészmérnöki és a villamosmérnöki alapszak került fel a listára a 11., illetve 13. helyen.

















Legnépszerűbb intézmények
IntézményJelentkezők száma (fő)
1. Eötvös Loránd Tudományegyetem14 593
2. Pécsi Tudományegyetem10 885
3. Szegedi Tudományegyetem10 003
4. Debreceni Egyetem9020
5. Budapesti Corvinus Egyetem7356
Szakok toplistája
SzakJelentkezők száma (fő)
1. gazdálkodási és menedzsment4783
2. turizmus-vendéglátás4717
3. kommunikáció és médiatudomány3520
4. mérnök informatikus3427
5. jogász2835

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.