Felmondhatatlan misszió

Két évig nem térnek haza a magyar katonák Afganisztánból akkor sem, ha a biztonsági helyzet ezt indokolná. Legalábbis ez derült ki az új afganisztáni misszióval kapcsolatos tegnapi politikusi megnyilatkozásokból. Egyelőre nagy a bizonytalanság a szerepvállalás pontos költségeinek és kockázatainak megítélésében is.

2006. 07. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vegyes a megítélése az afganisztáni missziónak a közvéleményben, mert kockázatos, de „azért van a honvédség, mert ezeket a kockázatokat nekik kell kezelni” – jelentette ki Gyurcsány Ferenc kormányfő a Magyar Honvédség feladatszabó értekezletén. Mint ismert, jelenleg 180 magyar katona tartózkodik Afganisztánban, akiket július végén átvezényelnek Kabul térségéből északra, hogy Baglanban őrködjenek egy magyar vezetésű tartományi újjáépítési csoport biztonsága felett.
Az Országgyűlés külügyi és határon túli magyarok bizottságának tegnapi ülése után Göncz Kinga külügyminiszter az új küldetésről azt közölte, hogy az ország „relatív legkevésbé kockázatos” részén hajtanak végre feladatot a magyar misszió tagjai, de elismerte, hogy ez veszélyeket is rejt magában.
Németh Zsolt, a bizottság fideszes elnöke az ülés után leszögezte: a Fidesz támogatja a missziót, de a kormány felelőssége, hogy annak költségeit meghatározza, és helyesen mérje fel a biztonsági helyzetet. A költségek tekintetében azonban nagy a bizonytalanság, és az Afganisztánban romló biztonsági helyzet szükségessé teszi azt is, hogy a katonai vezetők és a miniszterek rendszeresen beszámoljanak a bizottság előtt.
Kozma József, a bizottság MSZP-s alelnöke megjegyezte: a misszió civil komponensének költségeit az egyes tárcák költségvetése tartalmazza majd, és ez közel 10 milliárd forint lesz. A képviselő viszont kitért a válasz elől, amikor arról kérdeztük, hogy a kétéves miszszió felmondható-e, ha a biztonsági helyzet jelentősen romlana Baglanban. Erről Szekeres Imre honvédelmi miniszter, aki bejelentette, hogy szeptemberben Afganisztánba látogat, csak annyit nyilatkozott lapunknak: reményei szerint nem lesz ok arra, hogy felülírjuk a kétéves misszióról szóló megállapodást.

„Víztisztításból jeles.” Szekeres Imre tegnapi sajtótájékoztatóján a Magyar Honvédség víztisztító képességét és biológiai laborját említette azon képességek között, amelyekben a hadsereg a legjobb tud lenni azon a sajtótájékoztatón, ahol bemutatta a minisztérium hétfőn kinevezett szakállamtitkárait. A HM jogi szakállamtitkára Wapplerné Balogh Ágnes maradt, mert Fapál László korábbi közigazgatási államtitkár – mint a miniszter fogalmazott – „nem vállalt kisebb hatáskörű beosztást”. Bali József védelempolitikai, a Miniszterelnöki Hivatalból érkező Füredi Károly pedig gazdasági szakállamtitkár lesz a tárcánál. A minisztérium augusztustól 11 főosztállyal fog működni, és 490-re csökkentik a dolgozók létszámát. A négy pénzügyi szolgáltató szervezet helyett egy működik majd a minisztériumban, szeptemberben javaslatot tesznek a nemzetvédelmi egyetem és a rendőrtiszti főiskola, október végéig pedig a katonai egészségügyi szervezetek integrációjára. A miniszter hozzátette azt is, megválnak minden olyan ingatlantól, amely katonai szempontból fölösleges.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.