Hiller István szerint nem lesz szupertandíj

Az oktatási miniszter és az MSZP is hevesen cáfolta a Szabó Zoltán szocialista oktatáspolitikus által szerdán megszellőztetett terveket, miszerint az állam a jövőben egy fillért sem adna az egyetemeknek, azok a fokozatosan növekvő tandíjból tartanák el magukat. A Fidesz szerint a tervek kiszivárogtatása mögött a kormányfő áll.

2006. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az oktatási miniszter és a szocialista frakció is cáfolta tegnap Szabó Zoltán, az Országgyűlés oktatási és kulturális bizottságának elnöke által felvázolt modellt, amely szerint az állam a jövőben nem adna állami támogatást az egyetemeknek. Hiller István a távirati irodának kijelentette: az állam felelősséggel tartozik a magyar felsőoktatásért, ezért nem kíván kivonulni annak finanszírozásából. A „leghatározottabban” cáfolta, hogy létezne bármilyen ilyen jellegű kormányzati elképzelés. Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője szintén cáfolta az ezzel kapcsolatos híreket. Hozzátette: az MSZP támogatja a felsőoktatás reformját, ez azonban nem jelenti azt, hogy a diplomaszerzés finanszírozásában nélkülözni lehetne az állami támogatást.
*
A Fidesz szerint az elképzelés kiszivárogtatása mögött Gyurcsány Ferenc állhat, aki így akarja tesztelni a közvéleményt, meddig tart az emberek tűréshatára. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője a cáfolatokat hallva kijelentette: néhány hónappal ezelőtt a tandíj bevezetését is tagadta a kormány, mára pedig már törvénybe is foglalták azt. Sió szerint a felsőoktatási intézmények privatizálásának terve nyilvánvalóan létezik, hiszen az már Magyar Bálint minisztersége idején szerepelt a Csatlakozás az európai felsőoktatási térséghez című oktatáspolitikai dokumentumban. A baloldali politikusok ez irányú terveit végül a szakma heves tiltakozása hiúsította meg. A terv aktualitását az egyetemek felsőoktatási infrastruktúra-fejlesztési programban felvett hitelei is indokolnák, amelyek 20 évre eladósították az egyetemeket. Ezek visszafizetéséért az állam felelősséggel tartozik, legalábbis addig, amíg az egyetemek állami intézménynek minősülnek.
A fideszes politikus szavait egyébként Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár is megerősítette, amikor lapunk kérdésére elismerte, hogy a felsőoktatási törvény részleteivel kapcsolatos tárgyalásokon felmerült ez az elképzelés, de sosem kapott kormányzati többséget. A szerdán még készségesen nyilatkozó Szabó Zoltán tegnap elérhetetlennek bizonyult.
Emlékezetes: a Magyar Nemzet, a Magyar Hírlap és a Népszabadság tegnapi számában egybehangzóan azt írta, hogy a tervek szerint a kormány öt év alatt teljesen tandíjassá tenné a felsőoktatást, és nyereségérdekelt magántársaságokká alakítaná az egyetemeket. Az egyetemi oktatók közalkalmazotti jogviszonya is megszűnne. A diákok pályázat útján szerezhetnének állami támogatást tanulmányi költségeik fedezéséhez. A pályázatokat elbíráló bizottságok a tanulmányi eredmény, illetve a diák szociális helyzete alapján döntenének a támogatás megítéléséről, valamint arról, hogy a pályázó kiadásainak csak egy részét vagy egészét vállalják-e át. A koncepció szerint az új finanszírozási rendszert fokozatosan vezetik majd be, amelynek első lépése a fejlesztési részhozzájárulás elfogadása volt. A jövőben fokozatosan növelnék majd a hozzájárulás öszszegét, csökkentenék az egyetemek állami normatíváját, míg végül teljesen megszüntetnék az intézmények támogatását. Cikkében mindhárom lap Szabó Zoltánra hivatkozott, aki a távirati irodának is megerősítette, hogy léteznek ilyen elképzelések.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.