Jön az azonnali tandíj

A parlament múlt hétfőn elfogadta a felsőoktatási törvény módosítását, amelynek legfőbb eleme az azonnali tandíj bevezetése. A Fidesz az Alkotmánybíróságon támadja meg a jogszabályt, a hallgatók pedig már szervezik a szeptember végi diáktüntetéseket.

2006. 07. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány által fejlesztési részhozzájárulásnak (fer) nevezett fizetési kötelezettséget a 2007–2008-as tanévben tanulmányaikat kezdő diákoknak kell először megfizetniük. A javasolt tandíj összege az alapképzésben évente 105 ezer, a mesterképzésben 150 ezer forint lesz, amit két részletben, félévente kell befizetni. Az egyetemek maguk dönthetnek arról, elfogadják-e a javasolt összeget, vagy növelik, esetleg csökkentik azt a kabinet által meghatározott norma plusz-mínusz 50 százalékáig.
Szintén az iskola dönt arról, hogy a diákok legjobban teljesítő 15 százalékát mentesíti-e a következő tanévre a költségek megfizetése alól. A rájuk eső tandíjat azonban a törvény értelmében akkor is be kell szedni, ha ők ingyen tanulhatnak az új szemeszterben, csak akkor diáktársaikra rónak többletterhet. Azok a fert fizető tanulók, akik az év végére nem teljesítik a 30 kredites minimális eredményt, visszazuhannak a költségtérítéses képzésre, ahol horribilis összegeket kérnek tőlük. Az első évfolyamra járó hallgatók eredmények hiányában nem fizetnek tandíjat, így az első befizetések csak 2008 szeptemberében érkeznek majd. Mentesülnek a tandíjfizetési kötelezettség alól a halmozottan hátrányos helyzetűek, a doktori képzésben részt vevők és az első – diploma helyett csak oklevelet adó – kétéves, felsőfokú szakképzést vállalók is.
– Tudomásul kell venni, hogy ingyen nem jár semmi. Különben is, a magyar társadalom hajlamos értéktelennek tekinteni azt, amiért nem kell fizetni – kommentálta Tatai-Tóth András, az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője a tandíj bevezetését. A politikus szerint a tandíj alapvetően igazságosabbá teszi a felsőoktatást, ráadásul tanulásra ösztönzi a fiatalokat. Kijelentette: a Fidesz óriási bűnt követett el akkor, amikor 1998-as kormányra kerülésekor eltörölte a Bokros-csomag idején bevezetett tandíjat, mert az ösztönző erő megszüntetésével lezüllesztette a magyar felsőoktatást. Hozzátette: azért nem sikerült meggyőzni a módosítások helyességéről a tüntetésre készülő hallgatókat, mert minél előbb el akarták fogadni a törvényt. Elhúzódó tárgyalások esetén hamar elérkezett volna a ciklus vége, márpedig – Tatai-Tóth tapasztalatai szerint – kampányban a kormánypártok is elgyávulnak az ilyesfajta lépésekhez.
A Fidesz szerint alkotmányellenes a tandíj mértéke és bevezetésének módja. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője szerint a tandíjjal a tanulmányi költségeket tekintve Magyarország lesz az egyik legdrágább hely Európában. Sió szerint illúzió az az elképzelés, amely a tandíj bevezetésétől várja a színvonal emelkedését, hiszen a hallgatók fele hosszú ideje költségtérítést fizet, ám a zsebükből kivett pénz nem volt hatással a teljesítményükre.
Valamennyi párt ifjúsági szervezete is megszólalt tandíjügyben, és bár hosszan tárgyaltak egymással, mégsem jutottak közös nevezőre. Az Ifjúsági Demokrata Fórum (IDF) és a Fidelitas ugyan közös nyilatkozatot adott ki, amelyben követelték a tandíj bevezetéséről szóló felsőoktatási törvénymódosítás visszavonását, a szocialista és a szabad demokrata fiatalok azonban végig teljes mellszélességgel kiálltak a tandíj mellett.
Koszorús László, a Fidelitas alelnöke szerint a tandíj bevezetése nélkül is megoldható a felsőoktatás finanszírozása, csak annak reformjára van szükség. A Fidelitas kétszer is megkereste a Fiatal Baloldalt (Fib), ám a szocialisták mindkét esetben elutasították az együttműködés lehetőségét, ráadásul saját maguknak mondtak ellent. Először az utólagos tandíjat tartották igazságosnak, egy hónap múlva pedig már az azonnali fizetés mellett kampányoltak. Varga László, a Fib elnöke lapunknak azt mondta: ők szívesen együttműködtek volna az ellenzéki ifjúsági szervezetekkel, de az IDF által előre elkészített, a többiek által nem módosítható nyilatkozat vállalhatatlan volt. Hozzátette: azért támogatják a fejlesztési részhozzájárulás bevezetését, mert az igazságosabbá teszi a rendszert.
A hallgatók nem törődtek bele a tandíj bevezetésébe, ezért szeptember végén tiltakozásul az utcára vonulnak. A demonstráció célja a törvény visszavonása vagy módosítása. Az oktatási tárca és a diákok közötti tárgyalások már július elején megfeneklettek. Ekler Gergely, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke szerint a Hiller István által hangoztatott célok és a valójában alkalmazott gyakorlat éles ellentétben állnak egymással. Leszögezte: bár azt az oktatási miniszter elismerte, hogy több hónapot igényel a hallgatók életkörülményeinek felmérése, valamint a hallgatói támogatások és a teherviselés rendszerének kidolgozása, mégis előkészítés és tárgyalás nélkül terjesztette a törvényjavaslatot az Országgyűlés elé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.