Központi segítség az új missziónak

Csaknem kétmilliárd forinttal egészíti ki a központi költségvetés a honvédelmi tárca büdzséjét az afganisztáni misszió miatt. Felmerült, hogy összevonnák a katonai felderítés és az elhárítás intézményeit.

2006. 07. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Központi költségvetésből finanszírozzák a Honvédelmi Minisztérium (HM) azon többletköltségeit, amelyek a honvédség új, afganisztáni szerepvállalásából adódnak. Szekeres Imre honvédelmi miniszter a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának ülésének szünetében bejelentette: a kormány arról döntött, hogy a misszió miatt az idén 1,8 milliárd forinttal egészíti ki a szaktárca költségvetését. A kabinet a következő két évben kétmilliárd forintot tesz hozzá a HM afganisztáni költségeihez.
A HM-nek szüksége is lehet a „mentőövre” az afganisztáni miszszió fenntartásához. Információink szerint ugyanis a kormány több tíz milliárd forint megtakarítást (előirányzat-maradványt) írt elő a szaktárcának, ezért a nemzetközi szerződések teljesítése (Gripen-program, kanadai repülőgépvezető-kiképzés, a NATO- és az európai uniós költségvetéshez való hozzájárulás és a békemissziók) mellett a működéshez szükséges forrásokon kívül szinte semmilyen tartaléka nem marad a minisztériumnak. Az új magyar missziónak viszont új felszereléseket is ígértek, és költségekkel jár a katonák áttelepítése is. A rejtett pokolgépek elhárítására szolgáló eszközök, és felderítőpilóta nélküli repülőgépek beszerzése – mint azt Szekeres Imre lapunk kérdésére elmondta – már folyamatban van, a teljes alkalmazási készenlétet azonban csak jövő áprilisban kell elérniük a katonáknak. Az első 15 fős csoportjuk viszont már augusztusban elindul Baghlan felé, az új táborhelyre, így útközben feltehetőleg még az eddigi módszerekkel védheti meg magát.
A honvédelmi és rendészeti bizottság tegnap egyhangúlag támogatta az új missziót. Lázár János, a testület fideszes elnöke azonban jelezte: a szerepvállalás a kormány felelősségi körébe tartozik, az ellenzéknek nincs alkotmányos lehetősége arra, hogy változtasson ezen a döntésen.
A parlament honvédelmi bizottságának zárt ülésén tegnap meghallgatták a katonai titkosszolgálatok vezetőinek jelentését. Értesüléseink szerint az ülésen szóba került a Katonai Felderítő Hivatal összevonása a Katonai Biztonsági Hivatallal, de ezt a szolgálatok vezetői nem támogatták, és ellene foglalt állást az ellenzék is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.