Több mint egy órán át tárgyaltak egymással zárt ajtók mögött a parlamenti pártok ifjúsági szervezetei a Central Kávéházban tegnap, de csak az ellenzéki fiatalok adtak ki közös tiltakozó nyilatkozatot a tandíj bevezetése ellen. A szocialista Fiatal Baloldal és a liberális Új Generáció viszont továbbra is ragaszkodik az általános fizetési kötelezettséghez. A találkozót az IDF kezdeményezte. A szervezet közös nyilatkozatot szeretett volna elfogadtatni, amelyben a felsőoktatási törvény módosításának visszavonását követelik. Az IDF célja az, hogy a következő két évben előbb a felsőoktatás finanszírozásának reformját dolgozzák ki, és csak 2008-ban térjenek vissza újra a tandíj esetleges bevezetésére.
Almássy Kornél, az IDF elnöke a javaslat kapcsán megjegyezte: két év alatt talán megjön az esze a kormánynak. Hozzátette: 2008-ig meg kellene változtatni a normatív finanszírozás rendszerét, csökkenteni a bizonyítottan élet- és piacképtelen szakok államilag finanszírozott helyeit, és emelni a szerény anyagi körülmények között élő hallgatók ösztöndíjait.
A Fidelitas csatlakozott az IDF tiltakozó nyilatkozatához – közölte lapunkkal Koszorús László, a Fidelitas alelnöke. A politikus meg van győződve arról, hogy a tandíj bevezetése nélkül is megoldható a felsőoktatás finanszírozása, csak annak alapvető reformjára van szükség. Koszorús elismerte: nem számított négypárti megegyezésre, hiszen a Fidalitas már kétszer is megkereste a Fiatal Baloldalt (FIB), hogy közösen tiltakozzanak a tandíj ellen, ám a szocialisták mindkét esetben elutasították az együttműködés lehetőségét, ráadásul saját maguknak mondtak ellent. Először az utólagos tandíjat tartották igazságosnak, egy hónap múlva azonban már az azonnali fizetés mellett kampányoltak.
Varga László, a Fiatal Baloldal elnöke lapunknak azt mondta: ők szívesen együttműködtek volna az ellenzéki ifjúsági szervezetekkel, de az IDF által előre elkészített, a többiek által nem módosítható nyilatkozat vállalhatatlan volt számukra. Hozzátette: továbbra is támogatják a fejlesztési részhozzájárulás bevezetését, mert az igazságosabbá teszi a rendszert. Vannak azonban olyan pontok – ilyen például a felsőoktatási finanszírozási reform kidolgozása és a minőségi képzés erősítése –, amelyekben egyetértenek, ezért tovább folytatják majd az egyeztetést.
Léderer András, az SZDSZ Új Generáció alelnöke is ragaszkodik a fejlesztési részhozzájárulás bevezetéséhez, amit nem tartanak tandíjnak, mert ezzel a diák nem teljes egészében finanszírozza tanulmányait.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?