Három fontos kérdésben változtatták meg álláspontjukat a kormánypártok az oktatási törvényekhez benyújtott megszorítások kapcsán – derült ki hétfő este, amikor a jogszabályokhoz benyújtott módosító indítványokról szavazott a Ház. A kormány által előterjesztett eredeti javaslat meghatározta volna az egyetemeken szedhető költségtérítés összegét, ami nem lehetett volna kevesebb, mint a szakmai feladatra számított folyó féléves kiadások egy hallgatóra jutó hányadának száz százaléka. Ez azt jelentette volna, hogy a legolcsóbb bölcsészképzés négyszázezer forintba, míg egy orvostanhallgató tanulmányainak éves költségei jócskán meghaladták volna az egymillió forintot. A paragrafus elhagyását az oktatási bizottság fideszes és szocialista képviselői együtt javasolták, ám a kormány azt hétfőig nem támogatta.
Eldőlt az is, hogy a törvényben szerepelő eredeti verzióval ellentétben mégis ombudsman maradhat Aáry-Tamás Lajos. Emlékezetes: nagy felháborodást váltott ki, amikor kiderült, hogy a kormány javaslata szerint tanácsadóvá fokozzák le az oktatási jogok miniszteri biztosát, hivatalát pedig megszüntetik. A kabinet végül visszakozott, és csak a „miniszteri” szót vette ki Aáry titulusából, akinek így továbbra is megmarad korábbi hatásköre.
Többnapos tágyalássorozat után végül a kormány az ingyenórák ügyében is engedett, és a hétfő esti szavazáson támogatta azt a szocialista kapcsolódó módosító indítványt, amely négy helyett csupán két pluszóra elrendelését engedi meg az iskolákban külön díjazás nélkül. A kormány eredeti javaslata szerint heti négy foglalkozást lehetett volna elrendelni „ingyen”.
Háttér a 4. oldalon
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő