Ombudsmani bírálat az oktatási kormányzatnak

Az oktatási jogok biztosa bírálta Magyar Bálint volt miniszter politikáját a sajátos nevelési igényű gyerekek integrált oktatása kapcsán. Aáry-Tamás Lajos a tavalyi évről szóló beszámolójában kifejtette: az esztendő legnagyobb botrányai az érettségihez, a felvételipont-számításhoz és a díjszedésekhez kötődtek, ugyanis mindegyik esetben sérültek a diákok jogai. Az ombudsman szerint az utóbbi időben megszaporodtak a tanulók egymással szembeni erőszakos cselekedetei, amelyekre az oktatáspolitikának egyelőre nincs válasza.

2006. 07. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bírálta az előző oktatási miniszter politikáját a sajátos nevelési igényű gyerekek integrált oktatása kapcsán az oktatási jogok biztosa. Aáry-Tamás Lajos tavalyi ombudsmani munkájáról szóló beszámolójában tapasztalatait összegezve kijelentette: pusztán a magasabb állami támogatás fejében számos iskolában úgy vállalják a fogyatékkal élő gyerekek nevelését, hogy annak nincsenek meg a feltételei, ráadásul a szakképzésben még speciális vizsgalehetőséget sem biztosítanak nekik, így a vak vagy süket diákoknak is ugyanazokat a gyakorlati feladatokat kellene ellátniuk, amelyeket látó és halló társaiknak, márpedig ez képtelenség. Az ombudsman – észlelve az esélyegyenlőtlenséget – még tavaly sürgős jogalkotási javaslattal fordult Magyar Bálint akkori oktatási miniszterhez, aki megígérte, hogy orvosolja a problémát, ám azóta sem történt semmi az ügyben. Aáry-Tamás kijelentette: a politikai felelősség ennek elmaradásáért a minisztert terheli.
Tavaly egyébként 1362 ügyet vizsgált ki a hivatal, ami több, mint egy évvel korábban. A legtöbb panasz a testi bántalmazások, a fogyatékkal élők megkülönböztetése és az adatok nem megfelelő védelme miatt érkezett. Az emberi méltóság megsértéséhez kapcsolódó észrevételek nagy része a beteg, megkülönböztetett bánásmódot igénylő gyermekeket érintette. A cukorbeteg vagy lisztérzékeny gyermekek étkeztetésénél egyes iskolák nem gondoskodtak megfelelő ellátásról, és előfordult, hogy a szülő által beküldött kész étel megmelegítéséhez sem járultak hozzá. Az ombudsman szerint sem az iskolának, sem a jelenlegi oktatáspolitikának nincs válasza arra, ha a gyerekek egymást bántalmazzák, ráadásul a rendőrség és az iskola között is akadozik a kapcsolat. Hozzátette: a jövőben az egyik fő problémaforrássá válhat a fényképes, kamerás mobiltelefonok használata. A biztos szerint nem a kamerákat kell betiltani, hogy ne lehessen rögzíteni a verekedéseket, hanem az erőszakot kell megszüntetni. A pedagógus által elkövetett testi fenyítések, bántalmazások az utóbbi időben nem szűntek meg, de számuk nem is növekszik. Az ilyen esetek többségében az ombudsman megállapította a tanuló ellen elkövetett jogsértést, aminek következményeként a pedagógust elbocsátották, vagy fegyelmit kapott.
Kitért arra is, hogy sok iskola a diák kérése ellenére még mindig nem adja ki például a tanuló dolgozatát, holott az is a tanuló adatának minősül. Aggályosnak tartja azt is, hogy különböző cégek közvélemény-kutatást végeznek az iskolákban, amelyekben a család anyagi helyzetére vonatkozó kérdéseket tesznek fel, pedig ezek megválaszolásához minden esetben a szülő beleegyezése kellene. Azt javasolja az iskoláknak, hogy zárják ki ezeket a felméréseket az intézményekből.
A felsőoktatásban három nagy jogsértés borzolta a diákok idegeit: az érettségibotrány, a felvételipont-számítás és az államilag finanszírozott diákoktól szedett díjak. Az érettségi tételek kiszivárgása után az oktatási miniszter Aáry-Tamás Lajos tanácsát kérte, aki szerint jogellenesen szervezték meg a matematikavizsgát, így a miniszter azok megismétlését rendelte el. Az ombudsman a pontszámításnál megállapította, hogy fennáll az esélyegyenlőtlenség veszélye, de menetközben már nem lehetett megváltoztatni a két éve érvényben lévő jogszabályt. A tandíjbotrány kapcsán kijelentette: a négy elmarasztalt intézmény közül egyik sem ismerte el a jogszerűtlen pénzszedést, de az egyikben mégis megszüntették azt, kettőben pedig jelentősen átalakították annak gyakorlatát, igaz, a már beszedett pénzt nem adták vissza. Egyedül a Budapesti Gazdasági Főiskola volt az, amelyik nem változtatott a tandíjon, így Aáry-Tamás szerint az intézmény a mai napig jogszerűtlenül szed pénzt a diákjaitól.

MARAD-E A POSZT? Még mindig nem dőlt el, hogy a jövőben is lesz-e a hallgatók jogait védő ombudsman Magyarországon, a kormány ugyanis törvénymódosítással akarja megszüntetni az Oktatási Jogok Miniszteri Biztosának Hivatalát.
Az Országgyűléshez benyújtott javaslat szerint január elsejétől megszűnne Aáry-Tamás Lajos hivatala, őt pedig a miniszter tanácsadójává fokoznák le. Hiller István oktatási és kulturális miniszter az eset nyilvánosságra kerülésekor azt mondta: csak Aáry-Tamás titulusa változik, feladata ugyanaz marad. Hozzátette: nem áll szándékában őt elmozdítani a helyéről, legfeljebb abból adódhat félreértés, hogy a miniszteri biztos mint funkció a jövőben megszűnik. A Fidesz szégyennek tartja, hogy a kormány csak a törvényjavaslat benyújtása után értesít valakit arról, hogy megszűnik a munkaköre. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője szerint úgy tűnik, hogy a szocialisták még a szabad demokratákon is túltesznek, és egyszerűen kiiktatják a számukra esetleg kínos véleményt megfogalmazó biztost.
Aáry-Tamás Lajos lapunk kérdésére az üggyel kapcsolatban kijelentette: bízik a kormány bölcs döntésében. A biztos szerint az oktatási miniszter személyesen ígérte meg neki, hogy egy új módosító javaslat alapján változatlan jogkörrel, ombudsmanként dolgozhat tovább, csak a „miniszteri” szót veszik ki címéből. Önálló hivatala, költségvetése továbbra is megmarad. Emlékezetes: Aáry-Tamás Lajos az előző ciklusban többször is ellentétes véleményt fogalmazott meg Hiller elődjével, Magyar Bálint oktatási miniszterrel szemben. Ezt tette az érettségibotrány egyes szakaszainál és a felsőoktatási felvételipont-számítás anomáliái kapcsán is. Legemlékezetesebb vitája azokkal a kormányhoz közel álló egyetemi vezetőkkel volt, akikről kiderült, hogy az általuk felügyelt intézményekben évek óta jogtalanul szednek a diákoktól különféle indokokkal pénzt, miközben minden tanuló után bezsebelték az állami támogatást is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.