Ombudsmani bírálatözön

Számos ponton bírálta az előző oktatási miniszter politikáját Aáry-Tamás, az oktatási jogok biztosa. A tavalyi évről szóló beszámolójában kifejtette: az esztendő legnagyobb botrányai az érettségihez, a felvételi pontszámításhoz és a díjszedésekhez kötődtek, ugyanis mindegyik esetben sérültek a diákok jogai.

2006. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bírálta az előző oktatási miniszter politikáját a sajátos nevelési igényű gyerekek integrált oktatása kapcsán az oktatási jogok biztosa. Aáry-Tamás Lajos tavalyi ombudsmani munkájáról szóló beszámolójában tapasztalatait összegezve kijelentette: pusztán a magasabb állami támogatás fejében számos iskolában úgy vállalják a fogyatékkal élő gyerekek nevelését, hogy annak nincsenek meg a feltételei, ráadásul a szakképzésben még speciális vizsgalehetőséget sem biztosítanak nekik, így a vak vagy süket diákoknak is ugyanazokat a gyakorlati feladatokat kellene ellátniuk, amelyeket látó és halló társaiknak, márpedig ez képtelenség.
Az ombudsman – észlelve az esélyegyenlőtlenséget – még tavaly sürgős jogalkotási javaslattal fordult Magyar Bálint akkori oktatási miniszterhez, aki megígérte, hogy orvosolja a problémát, ám azóta sem történt semmi. Tavaly egyébként 1362 ügyet vizsgált ki a hivatal, ami több, mint egy évvel korábban. A legtöbb panasz a testi bántalmazások, a fogyatékkal élők megkülönböztetése és az adatok nem megfelelő védelme miatt érkezett. A cukorbeteg vagy lisztérzékeny gyermekek étkeztetésénél például egyes iskolák nem gondoskodtak megfelelő ellátásról, és előfordult, hogy a szülő által beküldött készétel megmelegítéséhez sem járultak hozzá. Az ombudsman szerint sem az iskolának, sem a jelenlegi oktatáspolitikának nincs válasza arra, ha a gyerekek egymást bántalmazzák, ráadásul a rendőrség és az iskola között is akadozik a kapcsolat. Aggályosnak tartja azt is, hogy különböző cégek közvélemény-kutatást végeznek az iskolákban, amelyek a család anyagi helyzetére vonatkozó kérdéseket tesznek fel.
A felsőoktatásban három nagy jogsértés borzolta a biztosi beszámoló szerint a diákok idegeit: az érettségi botrány, a felvételi pontszámítás és az államilag finanszírozott diákoktól szedett díjak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.