Összevonnák a titkosszolgálatokat

Főképpen takarékossági okokból három szervezetbe vonná öszsze a kormány a jövőben a polgári és katonai titkosszolgálatokat. Az átalakítás lehetséges formájáról különböző hírek keringenek, de értesüléseink szerint a feladat megoldásáról még kormányon belül is nézeteltérések vannak, és az újabb kormányzati ötlet a titkosszolgálati szakembereket is megosztotta.

2006. 07. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy tegnap közzétett kormányhatározat szerint Szilvásy György kancellária- és Szekeres Imre honvédelmi miniszter december 31-ig készíti elő azt a kétharmados parlamenti támogatást igénylő törvényjavaslatot, amellyel az öt polgári és katonai nemzetbiztonsági szolgálat feladatait a jövőben „három szervezetben” látnák el.
Nemzetbiztonsági forrásaink szerint ez a három új szervezet a szakszolgálat, a hírszerzés és a kémelhárítás lehetne. Más vélemények szerint az összevonás után egy katonai és egy polgári titkosszolgálat, valamint az ezeket és más, a törvényben meghatározott szervezeteket is kiszolgáló Nemzetbiztonság Szakszolgálat látná el a feladatokat.
Úgy tudjuk, a szolgálatok összevonásának szándéka nemcsak az ellenzéknek és a szakmának nem tetszik, hanem megosztotta a kormányt is. Az ötlet ugyanis Szilvásy Györgytől, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő kancelláriaminisztertől származik, de Szekeres Imre honvédelmi miniszter indokoltnak tartja a saját felügyelete alá tartozó, külön katonai titkosszolgálatok fenntartását. Ezt a miniszter korábban a parlament nemzetbiztonsági bizottsága előtt is kijelentette. Szekeres egyébként a katonai attasék keddi konferenciáján nem tett említést a kormány szándékáról. Szerdán, a honvédelmi és rendészeti bizottság ülésén azonban már beszélt a kabinet elképzeléseiről. Ezért lehetséges egy „harmadik típusú” átalakítás is, vagyis a polgári szolgálatok összevonása egy szervezetbe a különálló katonai felderítés és elhárítás megtartásával.
A honvédelmi tárca szóvivője nem nyilatkozott a miniszter álláspontjáról. Elhárította érdeklődésünket Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter is.
Gálszécsy András volt titokminisztere kifejtette: az integráció semmiképp sem szolgálná a szervezetek és az ország érdekeit. Hangsúlyozta: szerencsés lenne, ha a szolgálatok terén semmilyen tapasztalattal nem rendelkező Szilvásy György és Szekeres Imre a
NATO illetékeseivel is konzultálna az ötletről, mivel szövetségi tagságunk kapcsán a Katonai Biztonsági Hivatalnak és a Felderítő Hivatalnak a többi titkosszolgálattól lényegesen eltérő feladatai vannak.
A Fidesz a leghatározottabban ellenzi a katonai és a polgári titkosszolgálatok összevonását, hiszen két különböző profilú szervezetről van szó – közölte Lázár János. A parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke szerint a katonai titkosszolgálatok eddig kiválóan működtek, nemzetközi elismertséget szereztek, és az ott dolgozóknak bizonytalanságot okozni biztonsági kockázatot is jelent. – Mivel kétharmados törvényt kellene megváltoztatni, szükségesnek tartom az ötpárti egyeztetést a kérdésben – közölte Simicskó István, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának fideszes elnöke.
Keleti György honvédelmi miniszterként még nem támogatta a polgári és katonai titkosszolgálatok összevonására vonatkozó elképzeléseket. Mint elmondta, ez már felmerült a kilencvenes években is, de az egy másik helyzet volt, például még nem voltunk NATO-tagok, nem merült fel a terrorizmus elleni küzdelem kérdése. – Az összevonások, lehet, hogy ma már indokoltak, de ehhez szakmai konzultációra van szükség, meg kell ismerni az elképzelések részleteit – fogalmazott.
A kormány határozata egyébként Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter feladatául szabja a rendőri korrupció feltárására létrehozott Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatának a Nemzetbiztonsági Hivatalba történő átszervezését oly módon, hogy a továbbiakban a Miniszterelnöki Hivatal felügyelné ennek működését is. A dokumentumban szerepel az is, hogy a katonai ügyészi szervezet beolvadna a rendes ügyészi szervezetbe.
A szervezeti átalakításoktól egyébként több tíz milliárd forintos megtakarítást vár a kormány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.