Aparlament tegnap elfogadta a közoktatási és felsőoktatási törvényhez benyújtott, a kormány által reformnak nevezett megszorítócsomagot. A felsőoktatásban bekövetkező legfontosabb változás a tandíj bevezetése lesz. A fert (fejlesztési részhozzájárulás) a 2007–2008-as tanévben tanulmányaikat kezdő diákoknak kell először megfizetniük. A tandíj összege az alapképzésben évente 105 ezer, a mesterképzésben 150 ezer forint lesz, amit két részletben, félévente kell befizetni. Az egyetemek maguk dönthetnek arról, elfogadják-e a kormány által javasolt öszszeget, vagy növelik, esetleg csökkentik a tandíjat, de ezt legfeljebb a kabinet által meghatározott norma plusz-mínusz 50 százalékáig tehetik meg.
Szintén az iskola dönt arról, hogy a diákok legjobban teljesítő 15 százalékát mentesíti-e a következő tanévre a költségek megfizetése alól. A rájuk eső tandíjat azonban a törvény értelmében akkor is be kell szedni, ha ők ingyen tanulhatnak az új szemeszterben, csak akkor diáktársaikra rónak többletterhet. Azok a fert fizető tanulók, akik az év végére nem teljesítik a 30 kredites minimális eredményt, visszazuhannak a költségtérítéses képzésre, ahol horribilis összegeket kérnek tőlük. Az első évfolyamra járó hallgatók eredmények hiányában nem fizetnek tandíjat, így az első befizetések csak 2008 szeptemberében érkeznek majd. Mentesülnek a tandíjfizetési kötelezettség alól a halmozottan hátrányos helyzetűek, a doktori képzésben részt vevők és az első – diploma helyett csak oklevelet adó – kétéves, felsőfokú szakképzést vállalók is.
A közoktatásban 2007 szeptemberétől külön díjazás nélkül két órával növelik a tanárok kötelező óraszámát, valamint idén szeptembertől kettővel több nem tanóra jellegű foglalkozás – például szakkör – megtartására is kötelezik a pedagógusokat. A kormány eredeti javaslata szerint egyébként az új tanévtől heti négy pluszórát lehetett volna elrendelni ingyen, ám ezzel a megszorítással még a szocialista oktatáspolitikusok sem értettek egyet. Többnapos tárgyalássorozat után végül a kormány engedett, és támogatta azt az MSZP-s kapcsolódó módosító indítványt, amely idén csupán két ingyenes szabad foglalkozás elrendelését engedi meg az iskolákban. A csomag része a Partneriskola program is, amelyen belül tömeges intézmény-összevonást hajtanak végre.
Az érdekvédők mindvégig tiltakoztak a megszorítások ellen. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája is sztrájkot helyezett kilátásba a csomag elfogadása esetére.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?