Tizenöt százaléknyi alkalmatlan

Az önkéntes, professzionális Magyar Honvédségnél vizsgált személyek tizenöt százaléka alkalmatlan vagy csak korlátozásokkal alkalmas a nemzetközi missziókra – derül ki a hadsereg egészségvédelmi intézeténél tavaly elvégzett felmérésekből. A honvédelmi tárca indoklása szerint ez a statisztika annak köszönhető, hogy 2005-ben másképp működött az alkalmassági vizsgálatok rendszere.

2006. 07. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányoldal által többször professzionálisnak nevezett önkéntes haderőnél 10 300 fő alkalmasságvizsgálatát végezte el a Magyar Honvédség Egészségvédelmi Intézete. Ebből több mint ötezer volt a különböző missziós (komplex egészségi, pszichikai, fizikai) vizsgálatok száma. A vizsgáltak nyolc százaléka alkalmatlan, hét százaléka korlátozással alkalmas, míg hat százaléka egyéb besorolást kapott.
Az egyéb kategória a különböző okok miatt nem minősíthetők számát mutatja, ami azt jelenti, hogy ezek a személyek nem vetették alá magukat a szükséges kiegészítő vizsgálatoknak. A korlátozottan alkalmas katonák egészségi okai sok esetben már a miszsziókba történő kiutazáskor fennálltak, előfordult például rövidlátás és színtévesztés is a jelentkezők között.
*
A Honvédelmi Minisztérium (HM) a lesújtó statisztikai eredményt azzal indokolta, hogy korábban egy olyan rendelet alapján vizsgálták a katonák alkalmasságát, amely szigorúbb követelményeket támasztott a misszióba pályázókkal szemben. Így fordulhatott elő, hogy olyan katonák, akiket a hivatásos és szerződéses jogviszony létesítésére alkalmasnak minősítettek, nem tudták teljesíteni a missziós követelményeket.
Bocskai István, a HM szóvivője az alkalmassági vizsgálati eredményekkel kapcsolatos kérdéseinkre cirkalmas választ fogalmazott meg, amelynek egy részét szó szerint közöljük: „A Magyar Honvédség és katonai vezetése – az egyre kiterjedtebb nemzetközi szerepvállalások fényében, a professzionális haderőben felgyülemlő, a nemzetközi missziók során szerzett tapasztalatok birtokában – egyre árnyaltabban képes megfogalmazni a katonai alkalmassággal szemben támasztott követelményeit a munkáltató oldaláról. Mindezen tényezők közös hatásának eredményeként fejlődött ki az egyre differenciáltabb alkalmasságvizsgálati rendszer, amely alapján dolgozik jelenleg az egészségügyi szakállomány és intézménye, az MH Egészségvédelmi Intézet.” Hozzátette: a korábbiakban egy 2003-as rendelet alapján szigorúbb alkalmassági követelményeket támasztottak a misszióba pályázókkal szemben, így fordulhatott elő, hogy a hivatásos és szerződéses jogviszony létesítésére alkalmasnak minősített személy a missziós követelményeket valamely okból már nem tudta teljesíteni. A jogviszony-létesítés és a külföldi szolgálat követelményrendszerének különbsége azonban idén megszűnt, mert egy új rendelet lépett hatályba az alkalmassági követelményekről. Bocskai közlése szerint léteznek olyan, főként irodai beosztások, amelyeket olyan korlátozással is betölthetnek a katonák, amely korlátozások miatt külföldi szolgálatra már nem alkalmasak. A „korlátozással alkalmas” vagy véglegesen „alkalmatlannak” minősülő katonák esetében a további felülvizsgálatok döntenek arról, meddig egyeztethető össze az aktuális egészségi állapot a katonaélettel és a szolgálatteljesítéssel.

Északra megyünk. Afganisztán déli tartományaiban nem lesznek feladatai a magyar katonáknak, Magyarország nem vesz részt abban a katonai műveletben, amelyben az Európai Unió afganisztáni különmegbízottja szerint az eddigieknél nagyobb veszteségek érhetik az európaiakat – közölte a Honvédelmi Minisztérium szóvivője. Bocskai István hangsúlyozta, hogy Magyarország Baglánban, Afganisztán egyik északi tartományában vállalt újjáépítő szerepet, nem pedig a déli területeken. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.