Törvénysértő Sulinova

Megsértette az adatvédelmi törvényt az országos kompetenciaméréshez csatolt kérdőívekkel a Sulinova közhasznú társaság. Az adatvédelmi biztos szerint az Oktatási Minisztérium háttérintézménye által kibocsátott, a diákok családjának vagyoni helyzetét firtató űrlapok azért ütköztek a jogszabályba, mert azok névtelenségről szóltak, valójában azonban a tanulók beazonosíthatók voltak.

2006. 07. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törvényt sértett a Sulinova közhasznú társaság (kht.) a május végi, több mint háromezer általános és középiskolában lebonyolított országos kompetenciamérés során – derül ki az adatvédelmi biztos lapunk birtokába került állásfoglalásából. Péterfalvi Attila megállapította: az eljárás ellentétes volt az adatvédelmi törvénnyel, a szülők és a diákok ugyanis nem kaptak megfelelő tájékoztatást arról, mi lesz az adataik sorsa. Hiányos volt a kérdőívekhez csatolt szöveges tájékoztatás is: az nem jelölte meg a felmérés célját, nem hivatkozott a közoktatási törvényre, és nem nevezte meg azokat a szerveket, amelyek a befolyó adatokat kezelik. A biztos szerint nem felelt meg a valóságnak az a tájékoztatás sem, amely szerint a vagyoni kérdésekre válaszoló tanulók nem azonosíthatók be, ugyanis a dolgozaton, a kérdőíveken és a jelenléti íveken a diákokhoz ugyanazt az azonosító számot rendelték. Ezek alapján az iskolák könnyen megállapíthatták, ki melyik űrlapot töltötte ki. Péterfalvi felkérte a Sulinovát a jogszabályok betartására, valamint arra, hogy a jövőben adjon megfelelő tájékoztatást az érintetteknek.
Emlékezetes: a biztos júniusban azért indított vizsgálatot az ügyben, mert több szülő is panasszal fordult hozzá. Azt sérelmezték, hogy bár a mérés elvileg anonim, az adatlapok kitöltésével beazonosíthatóvá válnak a gyerekek. A háttérkérdőíven a gyerek pontos születési dátuma és lakcíme mellett afelől is érdeklődtek, hogy van-e a családnak autója, számítógépe, fürdőszobája, hány szobájuk van, összesen hányan laknak a lakásban, és járnak-e nyaralni a családdal. Az űrlapokat a szülőkkel együtt kellett kitölteni.
A mérést szervező Sulinova kht. egyelőre nem reagált a döntésre, választ mára ígértek. Pála Károly, a kht. szakmai igazgatója korábban azzal védekezett, hogy a kérdőíveket nem volt kötelező kitölteni. A szülők eldönthették, hogy nyilatkoznak-e, és arra is lehetőségük volt, hogy lezárt borítékban küldjék el a válaszokat, így azokat nem látták az iskolában. Pála szerint a szociális helyzetre vonatkozó kérdésekre azért volt szükség, mert csak így lehet felmérni, hogy az iskola mekkora fejlődést ért el egy gyereknél. A 300 millió forintot felemésztő mérésben egyébként 450 ezer diák vett részt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.