Vita a roamingdíjról

A mobilszolgáltatók egyelőre nem tiltakoznak fennhangon a roamingdíjak uniós korlátozásának tervei miatt, de a színfalak mögött latba vetik kapcsolataikat a rendelkezések szigorának enyhítése érdekében. Emellett apránként csökkentik a díjak mértékét. A magyar hírközlési hatóság azt javasolja, utazás előtt használjuk a Tantuszt.

2006. 07. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha az Európai Parlament úgy fogadja el az Európai Bizottság (EB) rendelettervezetét, ahogy azt Vivian Reding médiaügyekért és távközlésért felelős uniós biztos hivatala előterjesztette, akkor az unióban maximált roamingdíjakkal dolgozhatnak majd a mobiltársaságok. Mint lapunk is beszámolt róla, az Európai Bizottság megszavazta azt a tervezetet, amely drasztikusan lefaragná az unión belüli külföldi mobiltelefon-használat költségeit, a szolgáltatók árrését harminc százalékra csökkentve. Eszerint a külföldön kezdeményezett helyi hívásokért percenként legfeljebb 33 eurócentet – 92 forintot – lehetne számlázni, másik országba 49 eurócentbe – 137 forintba – kerülne a telefonálás, a hívásfogadás költsége pedig 16,5 eurócent – 46 forint – lenne. Ezzel szemben ma a magyar szolgáltatóknál 269–378 forintba kerül egy perc, ha valaki külföldről hazatelefonál.
Az Európai Bizottság több ízben figyelmeztette az iparág szereplőit az indokolatlanul magas tarifák mérséklésének szükségességére. A becslések szerint ugyanis a húsz eurócentes hívásköltség csaknem négyszeresét számlázzák egymásnak a társaságok, a fogyasztóknak pedig már átlagosan 1,15 eurót kell fizetniük percenként.
A magyar piaci helyzetről az Európai Bizottság kérésére a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) tájékoztatta a bizottságot, s részt vett a szabályozás előkészítésében is – mondta el kérdésünkre Márton György szóvivő. Ugyanakkor az NHH-nak nincsen adata arról, hogy az egyes magyar szolgáltatók és partnereik egymás közti nagykereskedelmi árai miként aránylanak a végfogyasztóknak számlázott árakhoz. Ezért arról sem tud információt adni, hogy a magyar szolgáltatók áraiban is jelen vannak-e az EB vizsgálatában közzétett négy-ötszörös árrések. Azt ellenben örömmel állapította meg, hogy a szolgáltatók – a hatóságok és a bizottság lépéseire reagálva – megkezdték a roamingtarifák csökkentését. Ennek következtében – igaz, hogy csak szezonálisan, akciók részeként – a magyar telefonszolgáltatók által alkalmazott roamingdíjak közeledtek a EB által javasolt díjtételekhez.
Magyarországon a mobiltelefon-előfizetések száma meghaladja a 9,4 milliót. A magyarok 2006 első negyedévében 3,5 millió alkalommal utaztak külföldre, s egy alkalommal átlagosan három napot töltöttek a határokon túl. A nyári hónapokban az utazási kedv jelentősen megemelkedik, s a külföldre utazók többsége a határon túl is használni akarja mobiltelefonját.
Nekik kínál az NHH Tantusz honlapja hasznos információkat a külföldön kezdeményezett és fogadott hívások, illetve az egyéb külföldön igénybe vett szolgáltatások díjairól. A tájékozottság kifizetődő, hiszen az egyes tarifák jelentősen eltérhetnek, percenként akár több száz forintos különbségek is lehetnek közöttük, függően attól, hogy a felhasználó honnan hová telefonál, melyik hazai szolgáltató ügyfele, illetve milyen előfizetése vagy kártyás csomagja van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.