Bölcskei Gusztáv a szokatlan álláspont hátteréről tegnapi debreceni sajtótájékoztatóján elmondta: a világtalálkozó megrendezéséről határon túli püspökök, és különösen a határon túli egyházi vezetők által erősen sérelmezett december 5-i népszavazást követően határoztak. A határon túli püspökök a híveik érzelmeit és érdekeit sértő kormányzati magatartás miatt döntöttek amellett, hogy szerényebb költségvetéssel, de magyar állami támogatás igénybevétele nélkül rendezik meg az idei világtalálkozót. A zsinati elnök hangsúlyozta: a református egyház és a kormányzat kapcsolata most sem felhőtlen.
Református világtalálkozót 1938-ban tartottak először azért, hogy a határon inneni és túli, valamint a világban szétszórtságban élő magyar reformátusok összetartozását deklarálják. A II. világháború, majd az azt követő rendszer megakadályozta, hogy a második találkozóra rövidesen sor kerüljön, 1991-ben viszont sikerült azt megrendezni, majd 1996-ban, illetve 2000-ben is összegyűltek a magyar reformátusok.
A 2006-os találkozónak különös jelentőséget ad, hogy ebben az évben van a Bocskai-szabadságharcot lezáró bécsi béke 400. és az ötvenhatos forradalom 50. évfordulója is.
A debreceni rendezvény egybeesik a virágkarnevállal, ezért idén először református jelképeket ábrázoló virágkocsival a találkozó résztvevői is képviseltetik magukat a felvonuláson. Megrendezik a már hagyományosnak tekinthető szeretetsziget-találkozókat, és kiemelt programnak tekintik az ifjúsági rendezvényeket is.
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak