A miniszter nagy fegyverüzlete

Létezik-e olyan egészségügyi miniszter, aki, még mint kórházigazgató, fegyvereket akart gyártani? A válasz igen, úgy hívják, hogy Molnár Lajos.

2006. 08. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A második Gyurcsány-kormány SZDSZ-es egészségügyi minisztere korábban a fegyvergyártásba is szeretett volna belekóstolni, ezért, még mint kórházigazgató, két üzlettársával 2002-ben megalapította a Gunex-Group Kft.-t. Molnár Lajos idei vagyonnyilatkozatában feltüntette a vállalkozást, amely a cégbírósági papírok szerint eddig semmiféle tevékenységet nem végzett. Figyelmen kívül hagyva a jogszabályokat, a kft. tisztviselői egyetlen mérlegbeszámolót sem nyújtottak be. A cégbíróság pedig, amelynél ezt bármely szervezet vagy magánszemély kezdeményezhette volna, nem indított törvényességi felügyeleti eljárást.
Molnár Lajos illusztris társaságban mutatkozik a Gunex-Group Kft.-ben, hiszen a fegyver- és lőszergyártó cégben tisztséget vállalt Szalai Péter nagyvállalkozó és Hevesi Tóth Ferenc, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat első főigazgatója is. Szalai mint katonatiszt a pártállami fegyvercégnél építette karrierjét.
*
A Technika Külkereskedelmi Vállalat (TKV) vezérigazgató-helyettesi tisztségéig ért a ranglétrán, amikor – természetesen a rendszerváltás után – megkezdődött a társaság felszámolása. Ezt követően a TKV számos vezetőjéhez hasonlóan a magánszférában kamatoztatta több évtizedes tapasztalatát, és tett szert jelentősebb vagyonra. Szalai Péter jelenleg is az egyik legismertebb hazai fegyvercég, az Armaco Kft. tulajdonosa. A vállalkozás sok hazai honvédségi beruházás részese. Az üzletember nemrégiben tulajdonrészt szerzett a Fegyver- és Gépgyárban (FÉG). Nagy álma, hogy az itt készített maroklőfegyverekkel szereljék fel a fegyveres testületeket.
Hevesi Tóth Ferenc szerepvállalása a Gunexben szintén érdekesnek mondható. A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat első főigazgatója a sajtóban főképpen arról híresült el, hogy ő ellenjegyezte a Nádor Rt.-vel kötött, telefonlehallgatásra is alkalmas eszközök beszerzéséről szóló szerződést. A megállapodás – amelyet az Orbán-kabinet végül felmondott – igen nagy vihart kavart, mivel a Szász András vezette Nádor Rt.-t fideszes berkekben lényegében a szocialisták házi cégének tartották. A Fidesz szerint a szerződés hátrányosan érintette az államot, ezen keresztül az adófizetőket, a szocialisták azonban ezt a mai napig vitatják. Hevesi Tóth Ferenc, miután távozott a titkosszolgálatok kötelékéből, csakúgy, mint számos társa, a magánszférában próbált szerencsét.
A Gunexen kívül egyvalami bizonyosan összeköti Szalai Pétert és Hevesi Tóth Ferencet, mégpedig az, hogy mindketten kiváló szocialista kapcsolatokkal rendelkeznek. Ez abból is kitűnik, hogy a magánszférában mindketten szocialista kormányok alatt kerültek közel a közpénzekhez. Szalai még a Magyar Posta Zrt. igazgatóságába is beülhetett egy évre a 2002-es kormányváltás után. Igazgatósági tagságokban persze Hevesi Tóth sem szűkölködött, hiszen 1993-tól 1999-ig a Pénzjegynyomda Rt.-ben vehette fel havonta a juttatást.
Molnár Lajos egészségügyi miniszter lapunknak elmondta: szerették volna megmenteni az ipartörténet egyik gyöngyszemét, a FÉG-et, de mivel céljuk nem sikerült, a céget megszüntetik, a felszámolási eljárás jelenleg is tart. Arra a felvetésünkre, nem tartja-e összeegyeztethetetlennek korábbi kórház-igazgatói tevékenységével, illetve orvosi esküjével, hogy egy olyan társaságban van érdekeltsége, amely emberi élet kioltására alkalmas lőfegyverek gyártásával foglalkozik, a tárcavezető azt válaszolta: „a cég elsősorban világhírű vadászfegyvereket és légpuskákat gyártott”.
– Őszintén szólva már el is felejtettem, hogy létezik a Gunex – jelentette ki lapunk megkeresésére Szalai Péter, aki felidézte: „2002-ben lehetőség adódott arra, hogy a felszámolás alatt lévő FÉG-be bevásároljuk magunkat. Az ügyletből azonban nem lett semmi, nem volt meg a megfelelő összhang közöttünk. Azóta más személyekkel sikerült érdekeltséget szereznem a FÉG-ben, ám a vállalkozás és ezen keresztül az egész hazai fegyvergyártás komolyabb megrendelések híján igen nagy bajban van” – fogalmazott. Elmondta, Molnár Lajossal semmiféle kapcsolata nincs. – Néha látom nyilatkozni az egészségügyi minisztert, akit korábban valamiért ambicionált a fegyvergyártás Nekem személy szerint semmi gondom azzal, ha valaki szereti a fegyvereket – közölte Szalai.
Hevesi Tóth Ferenc elérhetetlennek bizonyult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.