Újból az utcára kell vonulnunk – tizenegy évvel a Bokros-csomag elleni demonstrációnk után – a Gyurcsány-csomag megszorításai miatt, mert a sok esetben átgondolatlan, súlyosan káros intézkedések aránytalanul nagy terhet raknak a leginkább rászorulókra – mondta lapunknak Morvayné Bajai Zsuzsanna, a NOE elnökhelyettese. A szervezet már bejelentette a szeptemberi demonstrációt a rendőrségen, a tüntetésre tízezer embert várnak. A nagycsaládosok menete a József nádor térről indul majd – érintve a megszorító intézkedéseket levezénylő Pénzügyminisztériumot, a leginkább érintett egészségügyi tárcát, a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot, valamint az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumot. A demonstrálók valamennyi tárcának, valamint az Országgyűlés elnökének petíciót adnak át az intézkedések elleni tiltakozásul.
Morvayné szerint a családtámogatási rendszer átalakítása, a családi adókedvezmények eltörlése, illetve korlátozása, a beiskolázási támogatásként bevált 13. havi családi pótlék megszüntetése, a fűtési támogatások elégtelen volta ellehetetleníti a nagycsaládosokat, de akár az egy vagy két gyermeket nevelőket is.
*
Különösen igaz ez az olyan vidékekre, ahol szinte lehetetlen munkához jutni, és ahol a családok főleg a hatalmas fűtésszámlát termelő panelházakban laknak.
Az érdekvédő szerint a demonstráció célja a legigazságtalanabb, leginkább káros, átgondolatlan intézkedések bevezetésének megakadályozása. Ilyen például a felsőoktatási tandíj és az egészségügyi vizitdíj, illetve a több-biztosítós rendszer. Hozzátette: abszurdnak tartják, hogy egy kisgyermek szülei minden egyes vizsgálatkor fizessenek az orvosnál, amikor már most is előfordul, hogy egy gyereket azért utalnak kórházi kezelésre, mert a szülei nem tudják megvásárolni neki az antibiotikumokat. A tandíj kapcsán a nagycsaládosok mindenben együttműködnek a szegényebb diákok továbbtanulását megakadályozni képes fizetési kötelezettség ellen tiltakozó Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával. Morvayné szerint az is felháborító, hogy csak azoknak a diákoknak akarnak tandíjmentességet biztosítani, akik a középiskolában hátrányos helyzetűek voltak.
A kormány az idén is számos olyan támogatást nyújt a családoknak, amellyel az iskolakezdés terheit enyhíti – áll a Kormányszóvivői Iroda közleményében. Hozzáteszik: ingyenes étkezést kapnak a bölcsődébe, óvodába, az általános iskola alsó tagozatába járók és a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülők. A kabinet szerint az átalakított családtámogatási rendszernek köszönhetően januártól a tavalyinál átlagosan 84 százalékkal több pénzt kapnak a gyermekesek.
Soltész Miklós alaposan eligazította Mellár Tamást: ezért sem fognak önök bekerülni a következő parlamentbe