Államfői vétó késlelteti a tandíjat

Az Alkotmánybírósághoz fordult az államfő a felsőoktatási törvény módosítása miatt. Bár Sólyom László más területen találta problémásnak a tervezetet, a döntés következtében egy évet csúszhat a tandíj bevezetése, hiszen a vizsgálat befejeződéséig a törvény nem léphet életbe.

2006. 08. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sólyom László szerint sérti az egyetemek önállóságát, hogy a jogszabály értelmében a felsőoktatási intézményeket vezető rektorok ezután csak a kormánydelegáltakat is alkalmazó gazdasági tanács egyetértésével nyújthatnak be az iskolai szenátusnak javaslatokat, így a testület olyan fontos döntések meghozatalát akadályozhatná meg, mint az egyetem fejlesztési tervének vagy költségvetésének elfogadása.
Sereg András, az Alkotmánybíróság (AB) szóvivője kijelentette: a taláros testület sürgősséggel tárgyalja a köztársasági elnök kérelmét, amely várhatóan már az augusztus 21-ével kezdődő héten az ügy előadó bírájának asztalára kerül. Az Alkotmánybíróság augusztus 28-án tartja első teljes ülését.
Bár a köztársasági elnök nem kifogásolta a törvény tandíjjal kapcsolatos rendelkezéseit, a döntés értelmében mégis csúszhat annak bevezetése. A jogszabály ugyanis egészen addig nem léphet életbe, amíg az Alkotmánybíróság nem dönt az ügyben.
Az oktatási tárca reméli, hogy e kérdésben a lehető leggyorsabban megszületik az Alkotmánybíróság döntése, ugyanis ez a feltétele annak, hogy a törvény más, kifogással nem illetett rendelkezései a lehető legkorábban ismertek legyenek – jelentette ki Arató Gergely, a tárca politikai államtitkára.
Ekler Gergely, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) elnöke szerint Sólyom László államférfiúi bölcsességéről tett tanúbizonyságot.
*
Bár a tandíj bevezetésének szándékát nem kifogásolta, a HÖOK reméli, hogy a kormány és az Országgyűlés a tandíj kérdésében is hajlandó lesz újragondolni a felsőoktatási törvény módosítását. Az őszre tervezett diáktüntetés kapcsán kijelentette: információt kell szerezniük arról, hogy mikorra várható az Alkotmánybíróság döntése, a kormány várhatóan mit változtat majd a jogszabályon, és hajlandó-e végre asztalhoz ülni az érintett szervezetekkel.
Pokorni Zoltán (Fidesz): A Fidesz üdvözli a köztársasági elnök döntését. Az államfő lépése azt jelenti, hogy a diákok legalább egy évet nyertek, hiszen legalább ennyit csúszik a tandíj bevezetése. A tandíj a tanulmányaikat jövő szeptemberben megkezdő hallgatókra vonatkozna, ám az azt szentesítő jogszabálynak már a felvételi jelentkezések leadásakor, azaz jövő januárban életbe kellene lépnie.
Tatai-Tóth András (MSZP): Jogosak lehetnek az államfőnek a felsőoktatási törvény egy egyébként mellékes paragrafusát érintő kifogásai. Sólyom László, illetve az Alkotmánybíróság majdani véleményét tiszteletben tartjuk, ha szükséges – amit valószínűsítek –, megtesszük a korrekciókat. Az MSZP felfogása szerint egyébként nem a rektor testesíti meg egy egyetem autonómiáját, hanem a szenátus.
Rubovszky György (KDNP): Egyetértünk azzal, hogy az államfő véleményezésre megküldte az Alkotmánybíróságnak a jogszabályt. A KDNP nem szavazta meg a javaslatot a parlamentben, sőt a vitában mindvégig annak alkotmányellenességét hangsúlyozta.
Sándor Klára (SZDSZ): Nem tartjuk alkotmányellenesnek a jogszabályt, máskülönben meg sem szavaztuk volna a T. Házban. Fontos, hogy a gazdasági tanácsokban többségben vannak az egyetemek által delegált tagok, ráadásul ezek csupán döntés-előkészítő testületek. Sőt szerintünk az intézményi autonómia nem csökken a tanácsok létrejöttével, hiszen ezzel egy korábbi miniszteri hatáskör került egyetemi szintre.
Almássy Kornél (MDF): A parlamenti vitában is azt mondtuk, hogy nem kellene hozzányúlni az egyetemek autonómiájához. Azt szeretnénk, ha végre az MSZP és az SZDSZ is megértené, hogy a felsőoktatási intézmények legfőbb döntéshozó szerve a szenátus, és nem lehet fontos döntéseket a többségében a kormány delegáltjaiból álló gazdasági tanácsoknak átadni, mert az sérti az egyetemi autonómiát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.