Olyan pályát vázol fel a konvergenciaprogram, amelyben 2011 végéig nem következik be adócsökkentés Magyarországon – ismerte be kedden Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök ezzel nemcsak véglegesen meghazudtolta a kormánypártoknak a tavaszi kampány idején hangoztatott ígéreteit, de egyúttal meghazudtolta Kóka János gazdasági minisztert is, aki még mindig arról beszél, hogy 2009-ben el lehet kezdeni az adócsökkentést, az egykulcsos adórendszer bevezetését. A választási kampányban még az MSZP és az SZDSZ is adócsökkentést ígért, Gyurcsány Ferenc egyenesen azzal kampányolt, hogy „ez az adócsökkentés kormánya”. Az MSZP honlapjáról letölthető választási programban az áll: csökkentjük a vállalkozások, az állampolgárok, a családok adóterheit.
Az SZDSZ legismertebb szlogenje a „Több SZDSZ – kevesebb adó” volt. Szabadság, verseny, szolidaritás 2006–2010 címet viselő választási programjukban azt írták: „Csökkenteni kell az adókat, így növelve az állampolgárok döntési szabadságát.” Kuncze Gábor pártelnök februárban még azt hangoztatta, „a szabad demokraták négy pontot helyeznek a kampány középpontjába: az olcsóbb és hatékonyabb államot, az egészségügy reformját, a gazdaság erősítését az adócsökkentés folytatásával, illetve a rászorultak támogatását”. Kuncze márciusban azt is mondta: „Mi vállaljuk a felelősséget minden egyes plakátért, minden egyes kimondott szóért, minden egyes kiadott újságért.”
Ismeretes, a januárban szavazatszerzési céllal 25-ről 20 százalékra csökkentett áfakulcs mértéke holnaptól 23 százalékra emelkedik, az élelmiszerek nagy részét, a gázt és az áramot terhelő 15 százalékos áfa pedig 17 százalékra nő. Ugyancsak holnaptól hatályba lép a 20 százalékos kamat- és tőzsdei árfolyamnyereség-adó, miközben a cigaretta jövedéki adója 5,7 százalékkal, a bor kivételével a szeszes italok jövedéki adója hét százalékkal emelkedik, és négyről hat százalékra nő az egyéni egészségbiztosítási járulék mértéke. Október 1-jétől 15-ről 25 százalékra nő az egyszerűsített vállalkozási adó (eva) mértéke. Januártól bevezetik a vállalkozások bevételétől függő, úgynevezett elvárt társasági adót, illetve a 20 százalékos mértékű házi pénztári adót. Vagyis adócsökkentés helyett súlyos adóemelésekkel és új adók bevezetésével szegi meg választási ígéreteit a kormány. A kormányfő mindezt már nem magyarázhatja úgy, mint ahogy a Népszabadságban tette júniusban, amikor a kampányígéretekkel kapcsolatban azt mondta: „Nem hazudtam, de nem bontottam ki az igazság minden részletét.”
Orbán Viktor: Nem pihenünk, zajlik a kormányülés, hajrá, Dominik! - Képek