Elfogadhatatlan az alkotmány szellemét tekintve is, hogy a közszférában a már megszerzett és gyakorolt jogok jelentősen sérüljenek, s ezzel a már meglévő munkaviszonyok tartalma is átalakuljon – írja közleményében Szabó Endre, a SZEF elnöke. Az érdekvédő szerint a kormánypártok által elfogadott új jogszabály az állam munkáltatói helyzetét javítja, miközben jelentősen rontja a közszolgálati munkavállalók anyagi és szociális státusát.
Szabó szerint a közszolgálati jogviszony felmentéssel csak akkor szüntethető meg, ha az adott szervezetben nincs más, az érintett végzettségének és képesítésének megfelelő munkakör. A rendelkezést idén januártól kiegészítették a részmunkaidős foglalkoztatás felajánlásának lehetőségével is. Az érdekvédő úgy látja: ezeket a garanciális rendelkezéseket az alkotmányos jogbiztonság elvének megsértésével helyezte hatályon kívül az új törvény. A SZEF szerint ellentétes az alaptörvénnyel is, hogy a munkavégzési kötelezettség alóli felmentés ideje alatt nem kapja meg átlagkeresetét az a dolgozó, aki más költségvetési szervvel munkaviszonyt létesít, pedig a munka törvénykönyve szerint ez jár neki. A szervezet leszögezi: a munkaviszony tartalmába ilyen egyoldalú intézkedéssel történő beavatkozás megkérdőjelezi a jogállamiság létét.
Emlékezetes: a július 24-én elfogadott törvénymódosítással saját dolgát könnyítette meg a kabinet, hiszen így kevesebbe kerülnek majd a közszférában végrehajtandó elbocsátások. Míg eddig egy köztisztviselő végkielégítését és egyéb járandóságait az utolsó munkanapon egy összegben kapta kézhez, addig a jövőben a végkielégítéshez csak a felmentési idő utolsó napján juthatna hozzá. Ha a dolgozó a felmentési idő alatt újra munkát talál, akkor a felmentési időből hátralévő időszakra nem jogosult az átlagkeresetre, sőt a végkielégítésre sem.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?