Győzött Balatonhenye

Beletörött a bicskája a gyors meggazdagodással kecsegtető balatonhenyei kőbánya megvásárlásába a Promo-Média Network Kft.-nek. A helyi polgárok és a zöldek tiltakozása után a minap a környezetvédelmi és az építési hatóság is elutasította a bánya újraindítását és a tervezett intenzív kitermelést a természetvédelmi oltalom alatt álló Káli-medencében.

2006. 08. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Győztek a helyi bánya megnyitása ellen tiltakozók Balatonhenyén. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park térségében megbújó régi kőbánya újraindítását tervező cég ugyanis visszavonulót fújt, amikor kézhez kapta a hatóságok ítéletét az engedélykérelmének elutasításáról. A Promo-Média Network Kft. ugyan fellebbezhetne az elsőfokú döntés ellen, de Séra Tamás, a társaság ügyvezetője úgy nyilatkozott: a zöldhatóság által megfogalmazott kizáró okokat másodfokon sem lehetne megváltoztatni, ezért nem kíván hatásvizsgálatot készíttetni. A vállalkozó milliókat költött az előzetes hatástanulmányra is. Mint megírtuk, a cégvezetőtől – aki eredeti hivatását tekintve klasszikus zenész – már egy falugyűlésen is azt kérték a balatonhenyeiek, hogy „a harmónia iránt nagy érzékenységgel bíró művészként” tegyen le a Káli-medence felbolygatásáról.
Ismeretes, a fővárosi vállalkozás évi 200 ezer tonna mészkövet kívánt elszállítani Balatonhenyéről a Káli-medencén és a Balaton-felvidéki településeken keresztül kamionokkal a közeli autópálya-építésekhez.
Ez ellen azonban a helyiek nagy része és számos civil szervezet tiltakozott, mert szerintük a tervezett kitermelés és szállítás jelentős környezeti károkat okozna a térségben, amelyet felvettek az Európai Unió által védettnek tekintett övezeteket tömörítő Natura 2000 programba is. Előzetes vizsgálati eljárása során első fokon szintén elutasította a beruházást a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség is. A zöldhatóság szerint a bányanyitást természet- és tájvédelmi, településrendezési, építési és erdővédelmi okok is kizárják. A felügyelőség határozata szerint a bányanyitást több jogszabály is kizárja, például a természetvédelmi törvény, amely szerint a nemzeti parki területre kezelési tervet kellett készíteni. Ennek 2003-ban elfogadott változata azt tartalmazza, hogy a Káli-medencében a jövőben meg kell tiltani mindenféle bányanyitást.
A bánya megnyitásához nem járult hozzá a tapolcai építési hatóság sem, mert a Balaton-törvény szerint a környéken nemhogy bányát nem lehet nyitni, de a meglévő tájsebeket is rekultiválni kell. A zöldhatóság szerint nem voltak alaposak a tulajdonos által elvégeztetett víz-, zaj- és levegőtisztaság-védelmi vizsgálatok sem. A vállalkozó új utat épített volna Balatonhenye és Monoszló között, a zöldek azonban úgy tartják, hogy ez a forgalom, illetve a bányászati tevékenység veszélyeztetné a helyi vízbázisokat, a védett lápterületeket, és tönkretenné a környék nyugalmát és levegőjét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.