Halasztott állami díjátadó

Idén bizonyosan nem augusztus 20-án fog botrányt kiváltani az állami kitüntetettek névsora – mint ahogy azt az utóbbi esztendőkben már megszokhattuk –, ugyanis a kormány az október 23-i központi megemlékezéseken adja át a díjakat.

2006. 08. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén a szokásoktól eltérően az állami kitüntetéseket nem augusztus 20-án adják át, hanem megvárják vele október 23-át, amikor az 1956-os forradalom és szabadságharc ötvenedik évfordulójának megemlékezései lesznek. A Kormányszóvivői Irodán közölték, hogy az emlékévre való tekintettel halasztják el két hónappal a kitüntetések átadását. Rámutattak: egy 2002-es kormányhatározat értelmében állami kitüntetéseket minden évben kétszer (március 15-én és augusztus 20-án) osztanak ki, és „ettől eltérni csak kivételesen, jelentős állami érdekből vagy más különleges alkalom esetén lehet.
Az államalapítás ünnepén a Magyar Köztársaság Érdemrendjét és Érdemkeresztjét adják át. Az előző esztendők tapasztalata azt mutatja, hogy a politikai hovatartozás erősen szerepet játszik a kiválasztásban. Emlékezetes, a Medgyessy-kormány már hivatalba lépésének első évében szükségét érezte annak, hogy holdudvarát megjutalmazza a kampány során nyújtott hathatós segítségért. Ezért 2002. augusztus 20-án a Magyar Köztársaság tisztikeresztjét adományozta többek között Bolgár György újságírónak, Farkasházy Tivadar humoristának, Gálvölgyi János színésznek, Halmai Gábornak, a Soros Alapítvány kuratóriumi vezetőjének, Wisinger István akkori MÚOSZ-elnöknek, Kőszeg Ferencnek és Selmeczi Tibornak. A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét kapta például Békesi László, a Horn-kormány egyik pénzügyminisztere, Jancsó Miklós filmrendező, Litván György történész, Persányi Miklós akkori állatkert-igazgató, Sárközy Tamás közgazdász, Surányi György, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke és Hetényi István, aki a kommunista diktatúra időszakában volt az ország pénzügyminisztere. Mészáros Tamás újságíró lovagkeresztet kapott.
Egy évvel később valamivel körültekintőbben bánt a díjakkal a Medgyessy-kormány, de azért így is kitüntették Kovács László külügyminisztert, illetve az MSZP közeli Mozgó Világ főszerkesztőjét, P. Szűcs Juliannát, a Népszabadságban publikáló művészettörténészt, aki Vitányi Iván bensőséges kapcsolatot ápol MSZP-s képviselővel.
2004-ben a miniszterelnök javaslatára díjat kapott volna a Nap-kelte néhány munkatársa, de miután Mádl Ferenc köztársasági elnök levélben fejezte ki ezzel kapcsolatos aggályait Medgyessy Péternek, a Nap-kelte stábja lemondott a megtiszteltetésről. Átvette viszont a kitüntetést Göncz Árpádné, Frunda György romániai magyar szenátor, Lotz Károly, a Horn-kormány SZDSZ-es közlekedési minisztere, Bojtár B. Endre, a Magyar Narancs főszerkesztője, Wittinghoff Tamás budaörsi SZDSZ-es polgármester és Bánáti János. Tavaly kitüntetést kapott Bölcs István, a 168 Óra főszerkesztő-helyettese, Rajk László építész, Petschnig Mária Zita közgazdász, illetve Vágó István és Geszti Péter médiaszemélyiség.
Mint arról beszámoltunk, az idei augusztus 20-i rendezvényeket nettó 208 millió 330 ezer forintért az a Nexus Reklámügynökség Kft. szervezheti, amely tavaly és három esztendeje is megbízást kapott erre. A 2003-as tűzijáték során felrobbant egy teherautó, kigyulladt egy uszály, és lángolt a fél Gellért-hegy. A Nexus Kft.-nek 1997 és 2004 között a kormány közeli Népszava főszerkesztő-helyettesének, Horváth Istvánnak a fia, Horváth Attila volt az ügyvezetője és egyik tulajdonosa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.