Hiller István maga ellen szavazott

A köztársasági elnök szerint a kormány tisztában volt vele, hogy alkotmányosan aggályos a felsőoktatási törvény, be is nyújtott egy javaslatot annak orvoslására, ám a parlament nem szavazta meg azt. Megtudtuk: a javaslatot Hiller István oktatási és kulturális miniszter nyújtotta be, ám a voksoláskor – a szocialista és a szabad demokrata képviselőkkel együtt – saját indítványa ellen szavazott.

2006. 08. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felismerte a parlamenti vita során a kormány is, hogy a felsőoktatási törvény államfő által vitatott rendelkezése alkotmányossági aggályokat vet fel, ezért megkísérelte orvosolni azt. Az oktatási és kulturális miniszter a kormány nevében kapcsolódó módosító javaslatot nyújtott be, ezt azonban nem szavazta meg a parlament – jelentette ki Wéber Ferenc, a köztársasági elnök sajtófőnöke Sólyom László döntését kommentálva. Lapunk kiderítette: Hiller István az utolsó pillanatban zárószavazás előtti módosító javaslatot terjesztett a parlament elé, ami elvette volna a gazdasági tanácsoktól a vétójogot. Az indítvány csak véleményezési jogot adott volna a testületeknek a különösen fontos döntések előkészítésében, így nem kellett volna a tanács egyetértése az egyetemi vagyonnal kapcsolatos döntések, például a költségvetés elfogadásához. Több mint érdekes, hogy a szavazáskor sem a szocialisták, sem a szabad demokraták nem támogatták Hiller javaslatát, sőt a kormánytagokkal együtt maga az oktatási miniszter is saját javaslata ellen szavazott.
– Arra jutottunk, hogy a rektor helyett a szenátust kell felruházni önálló döntési joggal, és azt gondoltuk, hogy a gazdasági tanácsoknak adott jogkör nem sérti az alaptörvényt. Ha bebizonyosodik, hogy tévedtünk, természetesen kivesszük ezt a passzust a törvényből – kommentálta lapunknak Hiller javaslatának leszavazását Tatai-Tóth András, az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője.
Sólyom László köztársasági elnök a Kossuth rádió Háttér című műsorában úgy nyilatkozott: azért küldte szerdán az Alkotmánybírósághoz véleményezésre a felsőoktatási törvény módosítását, mert minden esetben kötelessége így tenni, ha kétségkívül alkotmányellenesnek talál egy jogszabályt. Megjegyezte, hogy a kormány is rájött a hibájára, hiszen a parlamenti vita során módosító indítványokat nyújtott be a javaslathoz, ám azokat a kormánypárti képviselők leszavazták, benne hagyva a hibás rendelkezéseket. „Most a kormány segítségére siettem” – fogalmazott Sólyom László.
A törvény kapcsán Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője kijelentette: kizárt, hogy az államfői vétó miatt halasztást szenvedjen a felsőoktatási tandíj jövő őszi bevezetése, az Alkotmánybíróságnak ugyanis addig van ideje határozatot hozni, s az Országgyűlésnek is elegendő idő áll majd rendelkezésre a jogszabály módosítására. Lapunk egyébként úgy tudja, az ellenzék azt remélte, hogy az államfő a tandíjjal kapcsolatos rendelkezéseket is megtámadja, mivel szerintük azok egy része is ellentétes az alaptörvénnyel.
Ismeretes: Sólyom szerdán az Alkotmánybírósághoz fordult a törvény módosítása miatt. Szerinte sérti az egyetemek önállóságát, hogy a jogszabály értelmében a rektorok ezután csak a kormánydelegáltakat is alkalmazó gazdasági tanács egyetértésével nyújthatnak be az iskolai szenátusnak javaslatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.