Látszólag rendben halad az egyeztetés a Nemzeti fejlesztési terv (NFT) II-ről – mondta el kérdésünkre Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. A dokumentumot a hónap elején megkapták Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől, és Bajnai Gordon személyesen is fogadta a szervezet szakemberét. Eddig tehát minden szép, csak az a kérdés, hogy ha a kormány előáll a konkrét programokkal arról, mely településen milyen fejlesztéseket kívánnak végrehajtani, lesz-e idő ezeket a VOSZ-nak a maga 40 000 tagjával megtárgyalni, a véleményeket összegyűjteni, szintetizálni. S ha ez még bele is férne a szűk határidőbe – ami nem valószínű, hiszen szeptember első harmadában már el kellene juttatni a kormányhoz a javaslatokat –, kérdés, hogy a fejlesztési ügynökség mit kezd a VOSZ és még több ezer szervezet véleményével, hiszen szeptember végén már a kész tervet kell a kormány elé vinni.
Az NFT II. Bajnai Gordon-féle változatának társadalmi vitája apropóján most bő egy év alatt immár negyedszerre szólítják meg a társadalom egyes csoportjait, érdekképviseleteit, ám valójában egyetlen alkalommal sem voltak kíváncsiak a megszólítottak véleményére – mondta el kérdésünkre Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere, országgyűlési képviselő, a Fidesz szakpolitikusa. Az úgynevezett társadalmi vita résztvevői soha nem kaptak választ egyetlen kérdésükre sem, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal nem igazolta vissza, beépült-e javaslatuk a hivatalos tervekbe, amelyek ráadásul rendre alapvető szempontjaikban változtak. Nógrádi szerint a tudományos műhelyek is – mint például az MTA kutatói – azt nehezményezték, hogy kevés időt kaptak a koncepciók kidolgozására, és amikor elkészült, nem vették figyelembe megállapításaikat.
A Transparency International nemzetközi civil szervezet összehasonlító elemzése is arra a megállapításra jutott, hogy Magyarországon a javaslatok kidolgozása közben elmaradt a vélemények kikérése, csupán a kész anyagról egyeztettek a civil partnerekkel. Mindezek a jelenségek arra utalnak, hogy a kormány kezdettől nem vette komolyan a társadalmi egyeztetést, valójában csak kipipálták, mondván, ez is megvolt – fejtegette a politikus.
Az Új Magyarország fejlesztési terv társadalmi vitája során felmerült a kérdés, vajon valóban létezik-e egyeztetés – olvasható a FigyelőNet internetes portál cikkében. Az orgánum által megkérdezett szakértők és vezetők arra panaszkodtak, hogy nem történt érdemi egyeztetés, illetve hogy túl általános célokat tűztek ki. A terv kialakításáról kiszivárgott olyan információ is, amely szerint az állami apparátus különböző szervezetei mindenféle egyeztetések nélkül hoztak döntéseket. Ugyanakkor a portál talált olyan érdekeltet, amely elégedett az NFT II. egyeztetési folyamatával. Az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) megvédte a kritikáktól a gazdasági minisztert, ami nem csoda, hiszen néhány éve még Kóka János volt az IVSZ elnöke.
A jövő évi költségvetés az új gazdaságpolitika költségvetése lesz