Lamperth is felelősök után kutat

Megingott Lamperth Mónika bizalma a katasztrófavédelmi főigazgatóság 2003-ban éppen általa kinevezett vezetőjében, és vizsgálatot rendelt el Tatár Attila és helyettese szakmai felelősségének megállapítására az augusztus 20-i események kapcsán.

2006. 08. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben Szilvásy György kancelláriaminiszter és Demszky Gábor főpolgármester elhárítja magától a politikai felelősséget, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) felső vezetőinek pozícióját megrengette az augusztus 20-i tűzijáték körüli botrány. Erre utal, hogy Tatár Attila OKF-vezető és helyettese, Muhorai Árpád szakmai felelősségének megállapítására Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter bizottságot állított föl. A testület vezetője Virág Rudolf, a minisztérium koordinációs szakállamtitkára lett.
Azonban kérdéses, hogy a 2003 februárjában éppen Lamperth által kinevezett Tatár Attila felelősségét fölveti-e a bizottság azok után, hogy kedden a főigazgató már föl is függesztette a szerinte első számú felelőst, Nyitrai Béla ügyeletvezetőt, az ügyeleti osztályvezető és a vészhelyzet-kezelési főosztályvezető ellen pedig fegyelmi eljárást kezdeményezett.
A katasztrófavédelemnél dolgozó informátoraink szerint az OKF felső vezetése is felelős azért, hogy a meteorológiai szolgálat által küldött piros jelzést az ügyeletes nem olvasta el időben. Úgy vélik, az a tény, hogy Tatár Attila a három tűzoltó halálával járó lőtéri tragédia másnapján szabadságra ment, és a katasztrófavédelem számára az év talán legnagyobb kihívását jelentő augusztus 20-i tűzijátékra sem tért vissza külföldről, mindent elárul az OKF vezetésének hozzáállásáról. (Lamperth kedden visszarendelte szabadságáról a főigazgatót.)
Gombor István tűzoltó ezredes, a Magyar Tűzoltó Szövetség (MTSZ) alelnöke szerint az is jól jellemzi a hazai katasztrófavédelem jelenlegi állapotát, hogy az OKF vezetése szándékosan visszatartja a tűzoltó-egyesületek fennmaradásához szükséges 122 millió forintnyi pályázati támogatást, illetve az MTSZ mind a mai napig nem kapta meg az államtól azt a több millió forintot, amely a működési költségét fedezné. Hozzátette: az önkéntes tűzoltóságok egységes működésére még mindig nincs megfelelő jogszabály, az OKF pedig a jelek szerint nem töri magát emiatt. Gombor István rámutatott, már két esztendeje az Alkotmánybírósághoz fordultak, mert szerintük az állam ezzel mulasztásos jogsértést követ el, de a testület egyelőre nem döntött az ügyben.
Dobson Tibor, az OKF szóvivője lapunknak úgy nyilatkozott, a kormány júniusban 42,1 milliárd forintot zárolt, ami érintette volna az önkéntes tűzoltó-egyesületek támogatását is, azonban az OKF kezdeményezésére Lamperth Mónika feloldotta a zárolást, így a szerződések aláírása után átutalják a pénzt az egyesületeknek. A szóvivő hozzátette, szeptemberre elkészül és a kormány elé kerül az önkéntes tűzoltóságok megalakítására vonatkozó rendelet módosítása, amelynek előkészítésén már hónapok óta dolgoznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.