Miközben Szilvásy György kancelláriaminiszter és Demszky Gábor főpolgármester elhárítja magától a politikai felelősséget, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) felső vezetőinek pozícióját megrengette az augusztus 20-i tűzijáték körüli botrány. Erre utal, hogy Tatár Attila OKF-vezető és helyettese, Muhorai Árpád szakmai felelősségének megállapítására Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter bizottságot állított föl. A testület vezetője Virág Rudolf, a minisztérium koordinációs szakállamtitkára lett.
Azonban kérdéses, hogy a 2003 februárjában éppen Lamperth által kinevezett Tatár Attila felelősségét fölveti-e a bizottság azok után, hogy kedden a főigazgató már föl is függesztette a szerinte első számú felelőst, Nyitrai Béla ügyeletvezetőt, az ügyeleti osztályvezető és a vészhelyzet-kezelési főosztályvezető ellen pedig fegyelmi eljárást kezdeményezett.
A katasztrófavédelemnél dolgozó informátoraink szerint az OKF felső vezetése is felelős azért, hogy a meteorológiai szolgálat által küldött piros jelzést az ügyeletes nem olvasta el időben. Úgy vélik, az a tény, hogy Tatár Attila a három tűzoltó halálával járó lőtéri tragédia másnapján szabadságra ment, és a katasztrófavédelem számára az év talán legnagyobb kihívását jelentő augusztus 20-i tűzijátékra sem tért vissza külföldről, mindent elárul az OKF vezetésének hozzáállásáról. (Lamperth kedden visszarendelte szabadságáról a főigazgatót.)
Gombor István tűzoltó ezredes, a Magyar Tűzoltó Szövetség (MTSZ) alelnöke szerint az is jól jellemzi a hazai katasztrófavédelem jelenlegi állapotát, hogy az OKF vezetése szándékosan visszatartja a tűzoltó-egyesületek fennmaradásához szükséges 122 millió forintnyi pályázati támogatást, illetve az MTSZ mind a mai napig nem kapta meg az államtól azt a több millió forintot, amely a működési költségét fedezné. Hozzátette: az önkéntes tűzoltóságok egységes működésére még mindig nincs megfelelő jogszabály, az OKF pedig a jelek szerint nem töri magát emiatt. Gombor István rámutatott, már két esztendeje az Alkotmánybírósághoz fordultak, mert szerintük az állam ezzel mulasztásos jogsértést követ el, de a testület egyelőre nem döntött az ügyben.
Dobson Tibor, az OKF szóvivője lapunknak úgy nyilatkozott, a kormány júniusban 42,1 milliárd forintot zárolt, ami érintette volna az önkéntes tűzoltó-egyesületek támogatását is, azonban az OKF kezdeményezésére Lamperth Mónika feloldotta a zárolást, így a szerződések aláírása után átutalják a pénzt az egyesületeknek. A szóvivő hozzátette, szeptemberre elkészül és a kormány elé kerül az önkéntes tűzoltóságok megalakítására vonatkozó rendelet módosítása, amelynek előkészítésén már hónapok óta dolgoznak.
Orbán Viktor: Nem pihenünk, zajlik a kormányülés, hajrá, Dominik! - Képek