Sokismeretlenes egyenlet

Az utóbbi napok híreiből egyre világosabban látszik, hogy szakszerű szervezéssel elkerülhető lett volna az augusztus 20-i orkán miatt a tömegben kialakult pánikhelyzet, illetve ha a kormányszervek és a hatóságok a helyzet magaslatán állnak, akár a haláleseteket és a sérüléseket is megelőzhették volna. Mivel a kormányzati vizsgálat a történtek felső szintű felelőseit nem nevezte meg, lapunk megkísérelte összegezni, hogy e körben mely tisztviselők neve jöhet szóba.

2006. 08. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz a hatályos jogszabályokra hivatkozva két nevet említett meg, akik politikai felelősei az augusztus 20-i tragédiának: Szilvásy György kancelláriaminiszterét és Demszky Gábor főpolgármesterét. Eközben Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter vizsgálatot indított Benkovics Zoltán, a Fővárosi Polgári Védelmi Igazgatóság vezetője ellen.
Szilvásy György a felelősségét firtató kérdést azzal hárította el, hogy külön kell választani a közvetett és a közvetlen felelősséget. A miniszter logikája szerint a közvetlen felelősök közé tartozik tehát Bodor Tibor kancelláriai főcsoportfőnök, aki a rendezvény lebonyolításával megbízott Nexus Kft.-vel kötött szerződést aláírta, és akit a szerződésben lévő hibákra és hiányosságokra hivatkozva Szilvásy felmentett állásából.
Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter fegyelmi eljárást indított az ellen a meteorológus ellen, aki nem győződött meg arról, hogy a piros jelzésről szóló elektronikus levelét elolvasta a katasztrófavédelem ügyeletese. Tatár Attila, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője a levelet figyelmen kívül hagyó ügyeletest felmentette, két munkatársa ellen pedig fegyelmi eljárást indított. Azonban Tatár és helyettese sem érezheti magát biztonságban, ugyanis Lamperth Mónika egy bizottságot állított fel az ő felelősségük megállapítására. Takács Albert, az állampolgári jogok biztosának általános helyettese a felelősök között említette a szervezéssel megbízott Nexus Kft.-t. Simon Gábor, a cég ügyvezetője viszont azt nyilatkozta a Népszabadságban, hogy a vizsgálat tisztázta őket.
A pirotechnikai eszközök alkalmazásáról szóló kormányrendelet egyértelműen fogalmaz: erős szélben le kell állítani a tűzijátékot. Egy nyolcperces szünetet leszámítva a tűzijáték-program azonban lefolyt a viharban, miközben egymást taposták a kidőlő fák, ledőlő emelvények elől menekülő emberek. A szervező Nexus Kft. ezért a felelősséget az alvállalkozó pirotechnikusokra hárította, akik közül Pataki István, aki a Gellért-hegyi kilövésekért felelt, lapunknak viszont azt állította: senkitől nem kapott előrejelzést a várható orkánról.
A mai napig nem tudjuk, hogy ki felel azért, amiért a közvilágítást a vihar lecsapása után sem kapcsolták fel, így a menekülő embereknek a villanó petárdák fényében kellett tájékozódniuk. Mára világossá vált: még este kilenc óra után is érdemes lett volna leállítani a programot, és hangosbeszélőkön, rendőrök segítségével terelni a tömeget biztonságos helyekre. Azt, hogy ez miért nem így történt, mégsem tudjuk, mint ahogy azt sem: kinek lett volna kompetenciája a tűzijáték leállítása, és ő miért nem intézkedett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.