A Fidesz a hatályos jogszabályokra hivatkozva két nevet említett meg, akik politikai felelősei az augusztus 20-i tragédiának: Szilvásy György kancelláriaminiszterét és Demszky Gábor főpolgármesterét. Eközben Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter vizsgálatot indított Benkovics Zoltán, a Fővárosi Polgári Védelmi Igazgatóság vezetője ellen.
Szilvásy György a felelősségét firtató kérdést azzal hárította el, hogy külön kell választani a közvetett és a közvetlen felelősséget. A miniszter logikája szerint a közvetlen felelősök közé tartozik tehát Bodor Tibor kancelláriai főcsoportfőnök, aki a rendezvény lebonyolításával megbízott Nexus Kft.-vel kötött szerződést aláírta, és akit a szerződésben lévő hibákra és hiányosságokra hivatkozva Szilvásy felmentett állásából.
Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter fegyelmi eljárást indított az ellen a meteorológus ellen, aki nem győződött meg arról, hogy a piros jelzésről szóló elektronikus levelét elolvasta a katasztrófavédelem ügyeletese. Tatár Attila, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője a levelet figyelmen kívül hagyó ügyeletest felmentette, két munkatársa ellen pedig fegyelmi eljárást indított. Azonban Tatár és helyettese sem érezheti magát biztonságban, ugyanis Lamperth Mónika egy bizottságot állított fel az ő felelősségük megállapítására. Takács Albert, az állampolgári jogok biztosának általános helyettese a felelősök között említette a szervezéssel megbízott Nexus Kft.-t. Simon Gábor, a cég ügyvezetője viszont azt nyilatkozta a Népszabadságban, hogy a vizsgálat tisztázta őket.
A pirotechnikai eszközök alkalmazásáról szóló kormányrendelet egyértelműen fogalmaz: erős szélben le kell állítani a tűzijátékot. Egy nyolcperces szünetet leszámítva a tűzijáték-program azonban lefolyt a viharban, miközben egymást taposták a kidőlő fák, ledőlő emelvények elől menekülő emberek. A szervező Nexus Kft. ezért a felelősséget az alvállalkozó pirotechnikusokra hárította, akik közül Pataki István, aki a Gellért-hegyi kilövésekért felelt, lapunknak viszont azt állította: senkitől nem kapott előrejelzést a várható orkánról.
A mai napig nem tudjuk, hogy ki felel azért, amiért a közvilágítást a vihar lecsapása után sem kapcsolták fel, így a menekülő embereknek a villanó petárdák fényében kellett tájékozódniuk. Mára világossá vált: még este kilenc óra után is érdemes lett volna leállítani a programot, és hangosbeszélőkön, rendőrök segítségével terelni a tömeget biztonságos helyekre. Azt, hogy ez miért nem így történt, mégsem tudjuk, mint ahogy azt sem: kinek lett volna kompetenciája a tűzijáték leállítása, és ő miért nem intézkedett.
Bóka János: Az új Európai Bizottság a változatlanság politikáját folytatja, ami az EU lassú gazdasági agóniáját jelenti