Voltak és vannak hiányosságok abban a szerződésben, amelyet a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) kötött a Nexus Reklámügynökség Kft.-vel az augusztus 20-i állami ünnepség lebonyolítására – ismerte be tegnap Szilvásy György kancelláriaminiszter, miután ismertette a miniszterelnök megbízásából általa lefolytatott vizsgálat eredményeit. Mint mondta, a katasztrófaterv kizárólag tűzesetre vonatkozott, és időjárási katasztrófa lehetőségére nem tért ki. Bár Szilvásy azt állította, a szerződésben lévő hibák, hiányosságok nem okoztak kárt, nem azok miatt halt meg négy ember és sérült meg ötszáz a vasárnapi tűzijáték során, ennek ellenére Bodor Tibornak, a MeH főcsoportfőnökének a megbízatását visszavonták. A miniszter szerint Bodor írta alá a Nexussal a szerződést, és ő felügyelte a lebonyolítást.
Szilvásy György vizsgálata megállapította, hogy az OMSZ vasárnap 19 óra 39 perckor piros jelzésű riasztást küldött a katasztrófavédelemnek, de az ügyeletes csak négy órával később nézte meg az erről szóló elektronikus levelet. Emiatt Tatár Attila, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője fölmentette állásából Nyitrai Béla alezredest, aki az ominózus levelet nem olvasta el, két további munkatárs ellen pedig fegyelmi eljárást indított. Ugyanakkor Tatár Attila főigazgató és helyettese, Muharay Árpád sem érezheti biztonságban magát, hiszen Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter vizsgálatot kezdeményezett annak megállapítására, hogy „terheli-e őket felelősség a szervezet működésében tapasztalható problémák miatt”.
A Szilvásy-féle vizsgálat az OMSZ-t sem kímélte: szerinte a piros jelzést küldő meteorológusnak telefonon és faxon is föl kellett volna vennie a kapcsolatot a katasztrófavédelemmel. Ezért Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter fegyelmi eljárást indított az ügyeletes meteorológus ellen, és Dunkel Zoltán, az OMSZ vezetőjének felelősségét is megvizsgálják. Arra az újságírói kérdésre, a kormányfő miért nem tartott rendkívüli hatperces beszédet a köztelevízióban a tragédiáról, illetve hol volt a tűzijáték idején, a miniszter úgy válaszolt: Gyurcsány a családjával Balatonőszödön volt, és nem volt értelme ez ügyben rendkívüli beszédet tartani. Arra a kérdésre, látta-e a több mint kétszázmillió forintos szerződést, Szilvásy György azt válaszolta: a miniszterek többsége nem nézi meg az összes szerződést. A személyes felelősségét firtató kérdésre Szilvásy úgy reagált, a politikai következtetéseket a miniszterelnöknek kell levonnia. Hozzátette, külön kell választani a közvetett és közvetlen felelősségi kört. Danks Emese kormányszóvivő azt mondta: a vizsgálat most zárult le, és ennek nem az a következménye, hogy miniszternek kellene távoznia a kormányból.
A Fidesz szerint „gyáva és szánalmas” Szilvásy György magyarázkodása. Cser-Palkovics András helyettes szóvivő közleményében rámutat: ahogy az sajnos várható volt, a rendezvényért a hatályos jogi normák szerint felelős politikusok menekülnek a felelősség elől, és maguk helyett a köztisztviselőket, meteorológusokat tolják előre. Cser-Palkovics felszólította a miniszterelnököt, hogy független szakértők bevonásával azonnal vizsgálja meg a kancelláriaminiszter és Demszky Gábor személyes felelősségét az ügyben.
– Szilvásy György kancelláriaminisztert és Demszky Gábor főpolgármestert, a fővárosi védelmi bizottság elnökét terheli a felelősség a hatályos jogszabályok szerint a tűzijáték alatt bekövetkezett tragédiáért – jelentette ki Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője tegnapi sajtótájékoztatóján. Az ellenzéki politikus egyúttal arra kérte a miniszterelnököt, hogy váltsa le a vizsgálat vezetői posztjáról a kancelláriaminisztert, majd vonja le a politikai következtetéseket.
Lázár János, a Fidesz védelmi kabinetjének vezetője részletesen ismertette azokat a hatályos jogszabályokat, amelyek alapján mindenfajta vizsgálat nélkül is megállapítható, kik a felelősök a történtekért. Rámutatott: egy 2005-ös kormányrendelet értelmében a nemzeti és állami ünnepek előkészítésének és lebonyolításának felelőse a kancelláriaminiszter. Emellett a polgári védelemről szóló 1996-os törvény alapján a főpolgármester is felelős az augusztus 20-i eseményekért – tette hozzá Lázár János. Ugyanakkor megemlítette, voltak olyan szervek, amelyek idejében és helyesen cselekedtek, például a rendőrség, a vízi rendőrség és a polgári légi irányítás. Emlékeztetett, több városban az időjárási előrejelzések ismeretében nem tartották meg a rendezvényeket. A Fidesz szakpolitikusa szerint az embernek olyan érzése lehetett vasárnap, hogy nincs gazdája az országnak és a fővárosnak.
Megkérték a hallgatásra. Szilvásy György kancelláriaminiszter kedden a Nap-keltében azt közölte, hogy a tűzijátékot lebonyolító Nexus Kft. a kormányzat kérésére nem nyilatkozik, mivel azt kérték a cég képviselőitől, hogy a vizsgálat lezárultáig ne álljanak a nyilvánosság elé. Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos az Index megkeresésére úgy nyilatkozott, hogy a kancelláriaminiszternek nincs olyan törvényi felhatalmazása, amely feljogosítaná a társaság nyilatkozatainak letiltására. Péterfalvi úgy vélte, a cég és a MeH közötti szerződés közérdekű adat, ezért azt a kancellária köteles lenne kiadni.
Bóka János: Az új Európai Bizottság a változatlanság politikáját folytatja, ami az EU lassú gazdasági agóniáját jelenti