Tartósan magas lehet az olajár

Jól teszi a Mol, hogy a biodízel hazai felhasználását a jelenlegi kétszázalékos arányról harmincra kívánja emelni. A világ olajmezői ugyanis nem képesek annyi energiahordozót felszínre hozni, mint amennyit a gazdaság igényel. Tartósan magas olajárra számíthatunk, és ennek nem a spekulációs nyomás az oka.

2006. 08. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kőolaj tőzsdei jegyzéseinek legutóbbi megugrásában a közel-keleti háború mellett szerepet játszott a British Petroleum (BP) alaszkai kőolajvezetékének elrozsdásodása is. A Prudhoe Bayből kiinduló vezeték átvizsgálásakor ugyanis kiderült, hogy kétharmada korrodált. A legfontosabb, huszonnégy mérföldnyi csővezetékből 16 mérföldnyit ki kell cserélni. A vezeték leállása napi négyszázezer hordónyi termeléskiesést jelentett, amely az Egyesült Államok (USA) hazai kitermelésének nyolc százaléka.
Mivel a világ napi kitermelése mintegy 85 millió hordó, az említett kiesés nem tűnik számottevőnek. A kérdés azonban bonyolultabb. A Prudhoe Bay élettartamát huszonkilenc évvel ezelőtti felfedezésekor a BP 25 évre becsülte. Érthető, hogy a csővezeték mára tönkrement, hiszen csak huszonöt évre tervezték. A BP-nek sikerült az élettartamát megnövelni oly módon, hogy a mezőbe vizet présel. Ez a különleges technológia azonban azt eredményezi, hogy a kitermelés folyamán a feltörő víz mennyisége fokozatosan növekszik.
A mai napig a világon mintegy ötven szuperolajmezőt fedeztek fel. Ezek napi kapacitása meghaladja a napi egymillió hordót. Azonban ezekből a mezőkből mára mindössze négy képes a fenti teljesítményre. Így érthető, hogy egyre csökken a kisebb olajmezők felfedezésének üteme – mondta el a lapunk által megszólaltatott szakértő.
Az Energiainformációs Ügynökség (EIA) adatai szerint az olajkereslet a jelenlegi 85 millió hordó/nap szintről 2030-ig 120 millió hordóra nő.
Ehhez napi 35 millió hordó kitermeléséhez elegendő új készletet kellene felfedezni. Az EIA adatai szerint 2006 első negyedévében a kínálat 84,62 millió hordó volt, szemben a 85,15 millió hordós kereslettel. Ez már most napi ötszázezer hordós hiányt jelent. Mindezek alapján megkérdőjelezhetők azok a kijelentések, amelyek szerint a magas kőolajárak fő oka a spekulációs nyomás.
Az évek óta tartó spekulációs vételek kiváltó okai között emlegetik a közel-keleti helyzetet, a nigériai lázadók szabotázsakcióit, az EU és Oroszország közötti „gázháborút”, a latin-amerikai országok reprivatizációs lépéseit és az időről időre jelentkező műszaki problémákat.
Erősen kérdéses, hogy ezen tényezők bármelyikében a közeljövőben megoldás szülessen, avagy változás következzen be, ezért ezek a feszültséggócok fennmaradnak – vélekedett szakértőnk. Így nemcsak a növekedés, de a kitermelés mostani szintje is veszélyben van – fűzte végezetül hozzá lapunk szakértője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.