Vádemelés az Onyx munkatársai ellen

Vádat emelt két év után az ügyészség a dorogi hulladékégetőt üzemeltető, francia tulajdonú Onyx Kft. munkatársai ellen a Kenyérmezei-patak és a környék ivóvízkútjainak elszennyezése miatt. Az esztergomi vádhatóság veszélyes hulladék jogellenes elhelyezésével és gondatlanságból elkövetett környezetkárosítással vádolja az Onyx Kft. dolgozóit.

2006. 08. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vizsgálat feltárta, hogy a vállalat szabálytalanul tárolt több száz köbméter veszélyes anyagot, valamint bértárolást végzett olyan partnereknél, akiknek korábban nem engedélyezték környezetkárosító anyagok raktározását. Ismert, a 2004. július végén bekövetkezett súlyos vízszennyezés miatt az esztergomi helyhatóság elrendelte az ivóvíz-szolgáltatás szüneteltetését, és a város polgárai hetekig zacskós vizet voltak kénytelenek fogyasztani. A vádirat szerint a két évvel ezelőtti katasztrófát az okozta, hogy többszörösen megszegték az Onyx Kft. területén éghető folyadékok tárolására használt, ezer köbméteres tartályra vonatkozó szabályokat.
A tartályban ugyanis engedély nélkül tároltak olyan oldószereket, amelyek tartására a tárolóedény nem alkalmas.
*
Ráadásul a tartály külső és belső fala között lévő kármentő területre szintén engedély nélkül szereltek fel egy gömbcsapot, amelyet 2004. július 29-én délután megnyitottak, de később rosszul zártak el.
Az Onyx munkatársa az ügyészség vádjai szerint a gondatlanságát még azzal is tetézte, hogy egy napig nem vette észre: az említett tartály kiszakadt belső köpenyén keresztül a kármentő veszélyes folyadékkal szennyeződik, amely a gömbcsapon át kiszivárog a környezetbe. A csap megnyitásától a másnapi felfedezésig mintegy 100 köbméter veszélyes folyadék, olaj és szerves oldószer folyt el az Onyx területéről.
A betonmedencéből 50 köbméter anyag eljutott a csapadékvíz-csatornába is, majd a Kenyérmezei patakba, és Tátnál a Dunába folyt. Ez nemcsak halpusztulást idézett elő, de elszennyezte az Esztergomot és Tokodaltárót ellátó kutak vizét is.
A hatósági ellenőrzés egyébként feltárta azt is, hogy az Onyx Kft. nemcsak telephelyén sértette meg az előírásokat, hanem ideiglenesen a Polplast Kft.-nél is deponált 300 tonna veszélyes hulladékot, valamint elhelyezett 156 300 liter környezetkárosító anyagot olyan bérelt tartályokban, amelyek használatát a hatóság kizárólag olaj tárolására engedélyezte. Az Onyx Kft. 2004 márciusában a Mávki Kft.-től bérbe vett hat 100 köbméteres tartályt veszélyes hulladék gyűjtésére, és ezeket oldószerek tárolására használta, noha a bérbe adó telepengedély-kérelmét korábban elutasította a hatóság. Érthetetlen, hogy miért kellett két évig várni ezzel a vádemeléssel, amikor az önkormányzat saját szakértők bevonásával napokon belül megállapította az ügyészség által is megfogalmazott tényeket – közölte lapunkkal Meggyes Tamás. Az esztergomi polgármester szerint a jogellenes elhelyezés rendkívül gyenge vád, hiszen az Onyx Kft. közel negyvenezer ember ivóvizét „mérgezte meg”, a gondatlanság vádját azonban csak egy bűnbaknak, a cég egyik munkatársának kell viselnie. A büntetés sem állhat majd így arányban az elkövetett tettekkel, az önkormányzat jogászai ezért már dolgoznak azon, hogy pótmagánváddal egészítsék ki az ügyészség vádiratát – tette hozzá a polgármester.
Lágler Katalin, az Onyx Kft. szóvivője megkeresésünkre állította, hogy tőlünk értesült először a vádemelésről. Amikor felajánlottuk, hogy átfaxoljuk számára az ügyészség tartalmi összefoglaló anyagát, közölte: csak egy nap múlva tud reagálni, mert „el kell mennie” a munkahelyéről. Az Onyx Kft.-nél azonban nem találtunk más nyilatkozót, mert a cégnél a sajtó tájékoztatására egyedül a szóvivő jogosult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.