Nem kis zavart keltett az érintett rendőrségi és nemzetbiztonsági szervezeteknél, hogy lapunk tegnapi számában közöltük egy londoni lap értesüléseit, amelyek szerint az utóbbi években megerősödtek hazánkban a magyar maffiacsoportok, és ezek a bűnszervezetek kezdik kiterjeszteni befolyásukat a társadalom egészére, tagjaik a politikába és a gazdasági szférába is beszivárognak. A Jane’s című folyóirat szerint ezek a csoportok irányítják a magyarországi alvilágot, s a prostitúcióval, a védelmi szolgáltatásokkal, a drogkereskedelemmel, az embercsempészettel és a pénzmosással foglalkoznak, de a magyar maffiának nagy szerepe van az illegális hulladékelhelyezésben is. A cikk szerzője úgy véli, Magyarország többek között azért vált vonzóvá a szervezett bűnözői csoportok számára, mert átjáró Ukrajnából, Romániából és Szerbiából az Európai Unió felé, a közlekedési rendszere fejlett, és a hatóságok egy részét nem képezték ki megfelelően a szervezett bűnözés elleni harcra.
Azt egyébként már a Nemzetbiztonsági Hivatal 2005-ben megjelent évkönyve is megerősíti, hogy a hazai szervezett bűnözés a társadalmi fejlődésen, a gazdasági átalakuláson belül zajló olyan folyamat, amelyben a legfontosabb célok a minél jelentősebb anyagi erőforrások megszerzése és a gazdasági, társadalmi politikai döntéseket befolyásolni képes vezetői szintekre történő beépülés.
Az illetékesek szervek egyelőre nem nyilatkoznak, és megkeresésünkre egymásra hárították egy esetleges nyilatkozat vagy reakció felelősségét. Biztató jel, hogy a 2006. július 17-én, a világ egyik legtekintélyesebb hírszerzési szaklapjában megjelent elemzés fordítását tegnap a Nemzeti Nyomozó Iroda és a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ is megrendelte. Úgy tudjuk: cikkünk nyomán az illetékesek a Jane’s újságírójának személyét is kutatni kezdték. Lapunknak név nélkül nyilatkozó szakértők szerint viszont aggasztó, hogy az illetékes szervek csak késve, a sajtóból értesülnek a Magyarországgal foglalkozó írásokról. A Magyarországon uralkodó médiaállapotokra jellemző, hogy a közszolgálatinak tekintett Magyar Távirati Iroda ahhoz sem vette a fáradságot, hogy a szaklapban megjelent elemzés teljes tartalmáról tudósítson, lapzártánkig mindössze a Jane’s honlapján megjelent cikk bevezetésének fordítását jelentette meg.
Mutatjuk, mit kell tennie annak a szerencsésnek, aki megnyerte a hatos lottó főnyereményét