A keresztény pedagógusok is tüntetnek

A Keresztény Pedagógusok Szakszervezete (KPSZ) és a Keresztény Pedagógus Társaság (KPT) is csatlakozik a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) október 13-ra meghirdetett demonstrációjához – tudta meg lapunk. Sümeg László, a Szent Margit Gimnázium igazgatója szerint havonta átlagosan nettó tízezer forinttól esik el egy tanár az ingyenmunka elrendelése miatt, ami évente több mint egyhavi fizetés.

2006. 09. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éppen azokat a pedagógusokat sújtja a heti két óra ingyenmunka elrendelhetősége, akik eddig átlagon felül teljesítettek, mivel a kötelező órán felül szakköröket és egyéni foglalkozásokat is tartottak. Most elveszik tőlük a pluszmunkáért járó túlóradíjat, és ugyanannyi pénzt visznek haza, mint a kötelező órán túl semmit nem vállaló kollégáik – értékelte a kormánypártok által elfogadott közoktatási módosítócsomag legfontosabb elemét Sümeg László. A KPT alelnöke szerint egy szakkört tartó tanár átlagosan havi nettó 10 ezer forinttól esik el, ami éves szinten jócskán meghaladja a 100 ezer forintot, vagyis több mint egy tanár havi fizetése.
A tanárok a közoktatási törvény nyáron elfogadott módosítócsomagjában a heti két óra ingyenmunka elrendelhetőségén túl kifogásolják a kéthavi munkaidőkeret bevezetését is. Sümeg szerint a két hónapos norma bevezetésének következtében ezentúl ingyen dolgoznak a tanárok akkor is, ha tanóra helyett fogászatra vagy védőnőhöz kell vinniük a gyereket, az ugyanis a törvény értelmében nem számít bele a kötelező órába, ezeket az órákat utólag le kell dolgozni. A munkaidőkeret bevezetése miatt a szeptemberi túlóradíjakat csak december elején tudják kifizetni, vagyis két hónapon keresztül az iskolafenntartó gazdálkodhat a pedagógusok pénzével. Szeptembertől azok a tanárok is nagyon rosszul járnak, akik megbetegszenek, mivel a táppénzes napokra a tényleges óraszám helyett csak négy tanórát számolnak el nekik, így később hiába túlóráznak, fizetéskor nem kapják meg az ezért járó többletpénzt. A pedagógusok elfogadhatatlannak tartják „kirendelés” lehetővé tételét is. Ennek lényege, hogy bármelyik iskola tanárát évi 190 óra erejéig át lehet küldeni másik intézménybe is órát tartani. Ez főként a kistelepülési iskolákat érinti, amelyek esetében ez akár 30 százalékos létszámleépítést is jelenthet. A kis iskolák így három szaktanárból egyet elbocsáthatnak, akinek feladatát – többletmunka elrendelése árán – egy ingázó pedagógusra ruházhatják át.
Ismeretes: a PDSZ egyhetes határidőt adott a miniszterelnöknek arra, hogy kitűzze az újbóli tárgyalások időpontját a közoktatási törvény módosításának a tanárok érdekeit sértő pontjairól. A tanárok a kifogásolt passzusok elleni tiltakozásul október 13-án az utcára vonulnak. Az Országos szülői értekezlet névre keresztelt megmozdulást a Képviselői Irodaház melletti Olimpiai parkban rendezik, ahova a szervezők a tanárok mellett a szülőket is várják. A demonstráció célja, hogy a kormány vonja vissza a közoktatási törvény nyáron elfogadott módosításának azon pontjait, amelyek miatt – a konvergenciaprogram Brüsszelnek tett ígérete szerint – tízezer pedagógust bocsátanak el, a többletmunkát nem fizetik ki, a betegeket duplán sújtják, és a tanárok nettó éves keresete több mint százezer forinttal csökken. A két legnagyobb tanári érdekvédő szervezet, a PDSZ és a Pedagógusok Szakszervezete Alkotmánybírósághoz fordult a heti két óra ingyenmunka bevezetése miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.