Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jóslata nem vált be arról, hogy egyszer majd megunják a demonstrálók a tüntetéseket, hiszen az előző napokhoz hasonlóan tegnap délutántól este fél hétig újra egyre többen jelentek meg a Kossuth téren meghirdetett demonstráción, és a tér több mint a feléig megtelt.
A pódiumon számos civil mellett felszólalt Horváth János országgyűlési képviselő, a parlament korelnöke is, aki arra szólította fel a jelenlévőket, hogy segítsenek Gyurcsány Ferencet eltávolítani a miniszterelnöki székből, aki teljes mértékben alkalmatlan a feladatára. A képviselő hangsúlyozta, erre van törvényes alkalom, az október 1-jei önkormányzati választásokon. A korelnök arra buzdította a jelenlévőket, illetve az ország lakosságát, hogy menjenek el a saját országgyűlési képviselőikhez, és pártállástól függetlenül győzzék meg őket arról, hogy Gyurcsány Ferencnek le kell mondania a hivataláról. Horváth János lapunknak a beszéde után elmondta: az első lépés a képviselők meggyőzése, az SZDSZ-ben és a szocialisták között, és ezután rendkívüli parlamenti ülést lehet összehívni, ahol az Országgyűlés megvonhatja a bizalmat a kormányfőtől.
Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke azt jelentette be: a szervezet szolidáris a békés tüntetőkkel, és tegnaptól a gazdák vállalták a fővárosi tüntetők ellátását, s elindulnak az első teherautók a Kossuth térre. Elmondta azt is: nagyon sok településen spontán szerveződések indultak meg. Ezért az országos demonstrációs bizottság és a Magosz megyei vezetői hétfőn döntenek a tiltakozó akciók kezdetéről A gazdáknak az a céljuk, hogy egységesen ki tudják mondani: „ebből elég volt”.
Este fél nyolcra már ismét megtelt a Kossuth tér demonstrálókkal. Tamás Károly professzor a szervezők színpadáról közölte, a Nemzetőrség segítségét kérték, hogy megakadályozzák a rendzavarást. Ennek lapunk tudósítója szemtanúja is lehetett a Kossuth tér mellett nem messze a Nagy Imre-szobortól, amikor két tüntető elfogott egy randalírozó fiatalt, és átadta őt a rendőrségnek. Takács András, a demonstráció szervezője bejelentette, hogy vidéken már alakulnak az úgynevezett forradalmi nemzeti bizottságok Budapest mintájára. Ezeknek a tagjai pénteken felutaznak Pestre, hogy alkotmányozó nemzetgyűlést tartsanak.
Felszólalt Gorka Sebestyén biztonságpolitikai szakértő, aki kiemelte, hogy szükség van egy nemzeti kerekasztalra, de nem a jelenlegi parlamenti politikusokkal. Eközben a szervezők arra hívták fel a demonstrálók figyelmét, hogy megérkeztek magyarok Kárpátaljáról és Erdélyből is, Székelyudvarhelyen pedig gyertyát gyújtottak a demonstrálókért Csaba királyfi szobránál. Lapzártánk előtt Kocsis Imre, a Lelkiismeret ’88 csoport vezetője bejelentette, hogy akit az elmúlt napok cselekményeiért bármilyen eljárás alá vontak, jelentkezhet védelemért a Nemzeti Jogvédő Alapítványnál. A szervezet közleményében kiemelik: az őrizetbe vettek mindaddig tagadják meg a nyilatkozattételt, amíg a védőügyvédjükkel nem beszéltek. Akik nem tudják megnyugtató módon ellátatni a védelmüket, azok felkereshetik a www.nemzetijogvedo.hu oldalon ezt, illetve gyorssegítség esetén a 06-30/549-4167-es telefonszámon jelezhetik, hogy jogi segítségnyújtást kérnek. Tegnap a vidéki városokban is folytatódtak a kormányellenes tiltakozások.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál