Altus-per: ismét elnapolva

Hiába idézték meg az elsőrendű alperes, a Gyurcsány Ferenc tulajdonában lévő Altus Rt. vezetőjét, nem jelent meg a tárgyaláson. A felperes ügyészség nem kapta meg a per tárgyát képező Szalay utcai ingatlannal kapcsolatos, az Állami Számvevőszék által készített részletes jelentést.

2006. 09. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem jelentek meg a beidézett tanúk az Altus-per tegnapi tárgyalásán a Somogy Megyei Bíróságon. Jagiellowicz Györgyné, az elsőrendű alperes Altus Rt. vezérigazgatója „külföldi befektetőkkel való tárgyalásaira” hivatkozva mentette ki magát az idézés alól, míg a másodrendű alperes állami tulajdonú cég korábbi ügyvezetője, Etey Ferenc külföldi tartózkodásán kívül azzal indokolta távolmaradását, hogy későn kapta kézhez az idézést. A másodrendű alperes cég jelenlegi ügyvezetője azért nem vett részt a tárgyaláson, mert állítólag nem kapta meg az idézést, a negyedik tanú pedig ismeretlen helyre költözött.
*
Ennek ellenére a per második tárgyalását nem a tanúk távolléte miatt halasztották el, hanem mert a felperes Legfőbb Ügyészség (LÜ) képviselője ezt kérte a bíróságtól.
Pálvölgyi Ferenc főosztályvezető ügyész ugyanis rámutatott, nem kapta meg a per tárgyát képező Szalay utca 4. szám alatti ingatlannal kapcsolatban az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által készített részletes jelentést, így nem tudta azt tanulmányozni. Egyúttal kérte, hogy az ÁSZ-jelentést küldjék meg az ügyészségnek.
Emlékezetes, az LÜ áprilisban indított polgári pert az Altus Rt. ellen szerződés érvénytelensége miatt, mert szerintük a kormányfő cége 1995-ben törvénysértés útján, az állam kárára gazdagodott, amikor egy állami cég ésszerű gazdasági indok nélkül felújította az Altus tulajdonában lévő, Szalay utca 4. szám alatti képviselői klubot. Az Altus Rt. 1995. január 12-én egy adásvételi szerződéssel jutott hozzá a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) kezelésében lévő, Szalay utca 4. szám alatti ingatlan földszinti részéhez, majd három hónappal később a MeH egyik gazdasági társasága, a Közlöny- és Lapkiadó Kft. visszabérelte azt az Altustól, sőt saját költségén fel is újította a klubot mintegy százmillió forintért. A bérleti szerződésben rögzítették: tíz év elteltével úgy tekintik, a kft. a beruházás értékét lelakta, és átalakítva adja vissza a helyiségeket az Altusnak a használati eszközökkel; tehát a beruházás ellenszolgáltatás nélkül marad a bérbeadó tulajdonában.
Pálvölgyi Ferenc arra kérte az alpereseket, hogy nyújtsák be a bíróságnak a felújítási munkálatokhoz kapcsolódó dokumentumokat, illetve az Altus és az állami tulajdonú cég közötti okiratokat, amelyek igazolják, hogy valóban elszámoltak egymással. A főosztályvezető ügyész fenntartotta a felperes korábbi, írásban benyújtott álláspontját, amely szerint az ügylet során a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tulajdonában lévő Altus Rt. mintegy 87 millió forinttal gazdagodott.
Borbíró István, az Altus jogi képviselője közölte: a Szalay utca 4. szám alatti ingatlant éppen az ÁSZ javaslatára adták el. Hozzátette, az ÁSZ-jelentés letölthető az internetről, igaz, ez nem az a részletes munkaanyag, amelyet a bíróság bekért a testülettől, és amely nem nyilvános adatokat is tartalmaz.
Etey Ferenc neve a Gyurcsány-féle balatonőszödi lízingszerződéssel kapcsolatban is felbukkant. Lapinformációk szerint ugyanis a MeH-ben az üdülőügyekért felelős Etey választotta ki a miniszterelnök cégét, az Aldo Kft.-t a lízingszerződésre. Etey Ferenc emellett a Hunguest Rt. igazgatója is volt.
A következő tárgyalás november 6-án lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.