Érthető vagy érthetetlen a Fidesz aggodalma a Volán-társaságok és más stratégiai fontosságú állami cégek miatt? A Fidesz kétségeire válaszul a kormányszóvivő közleményt tett közzé. Eszerint „a kormánynak nem áll szándékában értékesíteni a Volán-társaságokat. Teljesen érthetetlen a Fidesz aggodalma a Volán-társaságok jövőjével kapcsolatban, mint ahogy alaptalanok a nemzeti vagyon elherdálásával kapcsolatos vádjai is”.
A nyilatkozat hitelességét jelentősen csökkenti, hogy a kormány július 5-i ülése után maga Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter jelentette be, megkezdik a Volán-társaságok privatizációjának előkészítését. Mint a szabad demokrata politikus elmondta, összehangolják a Volán- és a MÁV-járatok menetrendjeit és tarifarendszerét. Annak érdekében, hogy egy kézből tudják irányítani a közlekedéspolitikát, a közeljövőben a gazdasági és közlekedési miniszter gyakorolja a Volán vagyonkezelési jogát. A két közlekedési társaság járatainak összehangolása 2006 második felében kezdődik meg a nyugat-magyarországi és a dél-alföldi régióban, 2007 első felében további két régióban folytatódik, a második felében pedig a fennmaradó három régióban fejeződik be az összehangolás. Ezt követően kezdődhet meg a Volán-társaságok értékesítése – mondta Kóka János.
Úgy tűnik, nem pusztán kommunikációs zavar következménye az állami kézben lévő vállalatok privatizációjáról alkotott két, egymással szöges ellentétben álló vélemény. Az SZDSZ következetesen a még állami tulajdonban lévő cégek magánosítását szorgalmazza, míg a szocialisták fékeznék az ütemet. „Induljanak el ezekért a cégekért a világ legnagyobb tőkés csoportjai, befektetői. Fizessenek értük nagyon sok pénzt, ezt a nagyon sok pénzt pedig az államadósság csökkentésére fordítsuk” – érvelt Kóka János gazdasági miniszter minap a Liberális Gazdasági Tanács ülésén, amelyen a Volán-társaságokat, a Magyar Postát, a Szerencsejáték Zrt.-t és a Magyar Villamos Művek Zrt.-t nevezte meg terven felül privatizálandó cégekként. Podolák György szocialista képviselő, az Országgyűlés energetikai albizottságának elnöke szerint ellenben a fenti cégek privatizációja „szóba sem jöhet.”
E vita következménye lehet, hogy az említett júliusi kormányülés óta húzódik a Volán-társaságok vagyonátadása, amely során a huszonnégy Volán-cégnek az ÁPV Zrt.-től a gazdasági tárcához kellene kerülnie. Kérdésünkre a minisztérium szóvivője, Ábrahám Gergely megerősítette, hogy a cégeket hamarosan átadják. A privatizációt ugyanakkor egy későbbi időpontra valószínűsítette.
Deutsch Tamás: Magyar Péter bármit megtesz, hogy ne függesszék fel a mentelmi jogát - videó