Élő szobor, avagy barátok közt Fejtő Ferenccel

Szentesi Zöldi László
2006. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

És még mondják azt, hogy nincsenek titkos társaságok. A hír, amely szerint Fejtő Ferenc párizsi kritikus a Pallas Páholyban találkozik olvasóival, híveivel és rajongóival, óhatatlanul is egy szabadkőműves beavatás érzetét kelti az újságíróban. Ez a páholy azonban nem az a páholy, a belvárosi pincehelyiségben a hatalompárti holdudvar hívei adnak randevút egymásnak.
Délelőtt tizenegy óra van, gyülekeznek a Fejtő-rajongók. Felbukkan a Heti Hetesből maga Farkasházy Tivadar, egy lépcsőn Várady Júlia bukdácsol lefelé, értelmiségi fájdalommal az arcán Bodor Pál is ott hajbókol a székek között. Aztán mintegy varázsütésre elhallgat a belvárosi kékharisnyákból, ájuldozó sznobokból és naiv egyetemistákból verbuválódott sokaság: bevezetik Fejtő Ferencet, akit mostantól valamilyen rejtélyes oknál fogva mindenki csak Ferinek nevez. Holott a jelenlévők többségének minimum a dédapja lehetne a párizsi aggastyán.
Egyébként jó hely a Pallas Páholy. A főasztalnál helyet foglaló vendégek MSZMP-tagsága legalább száz évet tesz ki, ha az MDP-t is beleszámítjuk, százötven körül járunk. A pártállami miniszter, Glatz Ferenc akadémikus jó időre magához ragadja a szót, meg kell hagyni, bámulatos előadó, hiszen jelzőismétlés nélkül képes Fejtőt ajnározni.
– Feri nem harcol a hosszú életért, egyszerűen megéli – mosolyog Glatz. – Nevét még a Vatikánban is tisztelettel emlegetik, nem beszélve a reformátusokról és a vallásos zsidókról. Fejtő Feri az a baloldali, aki érintetlen maradt a sztálinizmustól, és aki képes újabb baloldaliakat toborozni.
Fejtő Ferenc félrefordított fejjel hallgatja a róla költött dicshimnuszt. Szerényen úgy tesz, mintha nem tudná, ma itt könyvbemutató és szoborleleplezés lesz, ez utóbbinak tárgya ő maga.
Glatz után a nyilvánvalóan teljesen független, magát Fejtőhöz hasonlóan szociáldemokrataként aposztrofáló pártállami miniszter, Kapolyi László következik. Mondandójának középpontjában az a gondolat áll, hogy a kőolaj- és földgázkészletek 80 százaléka ma az iszlám országok kezében van. Hogy ennek mi köze a nagy ünnepelthez, azon még mindig alighanem sokan gondolkodnak. A szénhidrogénekben jártas Kapolyi után a Népszava főszerkesztője, Németh Péter emelkedik szólásra. Csillognak a tekintetek, ökölbe szorulnak a kezek, hiszen Németh főszerkesztő a politikai ellentábor bűneit is leleplezi.
– Itt ül maga a történelem az asztalnál. Fejtő Ferenc nem csak a Népszava tiszteletbeli főszerkesztője, nem csak egy név az impreszszumban, az egész szerkesztőségnek óriási erőt adnak heti írásai. Mindeközben ezt az embert a militáns jobboldal Rákosi ügynökének nevezi.
Szívesen megkérdeznénk Németh Pétert: a párizsi csodaember miért írta le a Le Monde-ban 1955-ben, hogy a szovjet csapatoknak nem szabad kivonulniuk Magyarországról? Jó lenne egy pár szót arra is elvesztegetni, milyen meggondolásból tulajdonította 1945 után a Vörös Hadseregnek a földreformot, de ne legyünk ünneprontók, inkább hallgassuk magát Fejtő Ferencet. Mint oly sokszor, újra szegény József Attila van terítéken. A Szép Szó, az antifasizmus, a népfront meg a társadalmi haladás, egyszóval a megszokott témák, Fejtő életművének és emlékezetének sarkkövei…
Hatalmas taps, széles mosolyok, aztán leleplezik Fejtő Ferenc szobrát. Egy élő emberét… A társadalmi haladás és a felvilágosodás nevében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.