Indokolt volt a fegyverhasználat?

A történtek utólag is azt igazolják, hogy megfelelő szakmai döntést hoztak azok a rendőrök, akik a szerdai, kispesti bankrablásban részt vevő egyik tettest több lövéssel megállásra kényszerítették, miközben két túsz ült a menekülésre használt autóban – mondta Tóth Gábor ezredes, a BRFK helyettes vezetője. A jogvédők szerint viszont megkérdőjelezhető az intézkedés.

2006. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két tússzal a kocsiban menekült a rendőrök elől a szerdán, a kispesti Kossuth téren elkövetett bankrablás egyik tettese. A nyomában lévő járőrök több lövést adtak le az autóra: kilőtték a gumijait és megállásra kényszerítették. A férfi a túszokat hátrahagyva kirontott a járműből és a kőbánya-kispesti metrómegálló felé rohant. A rendőrök megadásra szólították föl a rablót, de az futott tovább, mire az egyik járőr lábon lőtte. A 45 éves tettest elfogták, és kórházba szállították.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) elnöke, Dénes Balázs lapunknak azt állította, hogy a rendőrség munkáját szabályozó törvényben világosan szerepel, hogy menekülő ember ellen nem használható fegyver. A rendőrségi tájékoztatásból informálódó elnök szerint ráadásul nem állt fönn közvetlen életveszély, ami miatt indokolt lett volna a fegyverhasználat. Dénes Balázs elmondta: szakmailag az is megkérdőjelezhető, hogy túszokkal teli autóra huszonhét lövést ad le a rendőr. Hangsúlyozta, hogy a TASZ nem a bűnözők pártján áll, csupán azt szeretné, hogy a rendőrség a lőfegyverhasználattal összefüggésben tartsa be a jelenlegi jogszabályokat.
A világ minden országában ezt a megoldást alkalmazták volna, hiszen ha hagyják elhajtani a túszokkal az elkövetőt, súlyosabban is végződhetett volna a konfliktus – vélte Tóth Gábor ezredes, a fővárosi rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese. A járőrök helyesen mérték fel, hogy a tettesnek nem célja a túszok életének kioltása, ezért joggal bízhattak abban: ha a menekülésre használt autót megállásra kényszerítik, akkor a rabló nem törődik a túszaival, hanem magát menti. Az ezredes szerint ha hagyják elmenekülni a gyanúsítottat és esetleg a túszokat is felhasználja a céljaira, drámaivá válhatott volna a helyzet. Tóth Gábor közölte azt is: az üldöző rendőr felszólította a menekülő tettest, hogy adja meg magát. Ekkor kezében a fegyverrel szembefordult a járőrrel, aki azonnal lábon lőtte, hiszen közvetlen életveszélyben volt. A biztonsági őr fegyverhasználatát a BRFK vizsgálja, a rendőrökét az ügyészség. Előbbiről szólva az ezredes elmondta: az elsődleges adatok szerint az egyik bankrabló (aki később meghalt) kezében a fegyveren kívül egy éles kézigránát is volt. Emiatt is jogosnak ítélhető a lövés – vélte Tóth Gábor.
Ismeretes: a két tettes közül az egyik a kórházban halt meg szerdán, miután kirabolták az Erste Bank kispesti, Kossuth téri fiókját. A két férfi éles pisztolyokkal és egy kézigránáttal bement a pénzintézetbe, ahol megfenyegették az ott dolgozó alkalmazottakat, és a készpénz átadását követelték. Miután az egyik munkatárs átadott egy pár százezer forintot tartalmazó nejlonszatyrot az egyik támadónak, a bank biztonsági őre figyelmeztetés után lelőtte. A másik támadó túszt ejtve menekült el a bankból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.