Kedvező esetben jövő hétfőre lezárulhat az a vizsgálat, amelyet az augusztus 8-i műegyetemi lőtértűz okainak feltárására indítottak – jelentette ki tegnap Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter, aki a kormány katasztrófavédelemért felelős tagja. A tárcavezető a parlament önkormányzati bizottságának ülésén nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy a vizsgálat megállapításainak függvényében felelőse(i) is lesz(nek) a tragédiának. A miniszter kiemelte: a magyar tűzoltók védőfelszerelése általánosságban megfelelő, ugyanakkor a konkrét esetben az igazságügyi szakértői jelentés még nem készült el, így nem szeretne találgatásokba bocsátkozni arról, hogy a lőtértűz oltásakor életüket vesztő tűzoltók légzőkészüléke jól működött-e. Lamperth Mónika arról is beszélt, hogy a fővárosi tűzoltóság az átlagos parancsnokságokhoz képest jó helyzetben van, hiszen az elmúlt években 1,8 milliárd forintnyi támogatást kapott fejlesztésre.
Tatár Attila, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője szerint nincs szükség szakmai programjuk módosítására, amely többek között a védőfelszerelések beszerzését is szabályozza.
Kovács Zoltán, az önkormányzati bizottság fideszes alelnöke azt hangsúlyozta: a tűzijátékkal ellentétben a lőtértűz esetében föl sem vetődhet a vis maior lehetősége, és nyilvánvaló, hogy vagy szervezeti-vezetési hibák, vagy a felszerelés hiányosságai játszottak szerepet a tragédiában. Az ellenzéki politikus azt kérte, hogy a vizsgálat eredményét az önkormányzati bizottságnak is küldjék meg, amit Lamperth Mónika meg is ígért.
Emlékezetes: augusztus 8-án a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem K épületének pincéjében lévő lőtéren tűz ütött ki, amelynek oltásakor három tűzoltó, Horváth Ákos, Pintér Gábor és Reppman Károly életét vesztette. A tragédia azután történt, hogy a három fiatalember több civilt kimenekített a pincéből, majd visszamentek, hogy felkutassák a még lent lévőket, de a labirintusszerű helyiségekben eltévedtek, és elfogyott az oxigénjük. Hét másik tűzoltó füstmérgezést szenvedett.
Arról is beszámoltunk, hogy a fővárosi tűzoltóság vizsgálóbizottsága nem talált kirívó szabálytalanságot a műegyetemi lőtér tűzvédelmi rendszerében. Bár a létesítmény üzemeltetéséhez szükséges engedélyek rendben voltak, az épület és a lőtér tűzvédelmi szabályzatát túl általánosnak ítélték, abból szerintük nem derült ki pontosan, milyen anyagokat és eszközöket tárolnak a helyszínen. A menekülési útvonalakon több oda nem illő bútort tároltak. A tűz keletkezésének okait, valamint a beavatkozás szakszerűségét és a három tűzoltó halálának körülményeit vizsgáló másik két bizottság még nem fejezte be a munkáját.
nem nyomoz a rendőrség. Még nem érkezett meg a BRFK-ra a tűzvizsgáló véleménye, ezért a lőtértűz ügyében nem indult nyomozás – közölte lapunkkal Tóth Gábor ezredes, a fővárosi rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese. A helyszínen vizsgálódtak a rendőrség tűzszerész szakértői is, de ők sem tudták föltárni a tűz okát. Illegális anyagot, robbanószert, illetve a lőtér engedélyében nem szereplő fegyverből származó lőszerhüvelyt nem találtak. (Sz. Z.)
Bóka János: Az új Európai Bizottság a változatlanság politikáját folytatja, ami az EU lassú gazdasági agóniáját jelenti