Elhalasztotta a kormány a döntést arról a magyar alakulatról, amely az ENSZ felkérésére Libanonba utazik, hogy részt vegyen a fegyverszünetet fenntartó UNIFIL-erők munkájában. A kormány időhúzása érthetetlen, hiszen a napokban ötpárti egyetértés született arról, hogy 6 katonaorvos és 12 önkéntes határőr utazik a térségbe.
Danks Emese kormányszóvivő lapunknak nem nyilatkozott arról, mi az oka a kabinet döntésének. Információink szerint a Külügyminisztérium amerikai felkérésre forszírozza a részvételünket a libanoni ENSZ-misszióban, a honvédelmi tárca azonban csak humanitárius segítségnyújtást javasolt az egészségügyi katonák kiküldésével.
Az ENSZ kevesli a magyar szerepvállalást, hiszen Lengyelország 500 fős speciális alakulatot (GROM), Csehország száz vegyvédelmi katonát küld Libanonba, hazánk azonban még Szlovákiánál is kevesebbet vállal, hiszen északi szomszédaink is szakasznyi katonával segítik az UNIFIL műveleteit. A döntés elhalasztása annak is köszönhető, hogy új egyeztetést nem tarthatnak a Honvédelmi Minisztériummal, hiszen Szekeres Imre tárcavezető és Havril András vezérkari főnök jelenleg Afganisztánban tartózkodik, hogy tájékozódjon a Magyarország által fenntartandó tartományi újjáépítési csoport (PRT) munkájának előkészítéséről.
A magyar küldöttség tegnap Kabulban találkozott Rahim Vardak afgán védelmi miniszterrel. Szekeres a tervek szerint az afgán fővárosban találkozik a NATO műveleti parancsnokaival, Kunduzban pedig Hamid Karzai afgán államfővel is. Ezután meglátogatja Puli-Humriban a magyar katonák leendő bázisát, ahol aláírja azt szándéknyilatkozatot, amely a PRT feladatainak október 1-jei átadás-átvételéről szól.
Meglepő fordulatot tartogat az időjárás