Ötezer pedagógust bocsátanak el

Először beszélt a nyilvánosság előtt a hamarosan végrehajtandó tanári elbocsátásokról konkrét számokban a kormány. Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára bejelentette: legalább ötezer pedagógust kell elbocsátani. A Fidesz szerint a kormányzó pártok politikusainak csak a pénz lebeg a szemük előtt a gyerekek érdekei helyett.

2006. 09. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legalább ötezer pedagógust kell elbocsátani, mert az elmúlt években 160 ezerrel csökkent az iskolások száma – jelentette ki Katona Tamás pénzügyi államtitkár Egerben. A politikus szerint azért kell utcára tenni a tanárok ezreit, mert mára Európát tekintve Magyarországon jut a legtöbb tanár száz diákra. Kijelentette: az államháztartás reformja részeként az intézmények finanszírozásáról át kell térni a szolgáltatások finanszírozására, az egészségügyben a fekvőbeteg-ellátás előtérbe helyezése helyett a járóbeteg-ellátásra, a lakástámogatási rendszert illetően pedig ártámogatások helyett szociális támogatásokra van szükség.
A Fidesz úgy reagált: teljesen értelmetlen szükségszerű pedagóguselbocsátásokról beszélni, amikor számtalan ellátatlan feladat van az iskolákban, éppen a szakemberhiány miatt.
*
Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője emlékeztetett rá: kevés a fejlesztőpedagógus, a logopédus, és nem jut elég idő a felzárkóztatásra. Szerinte aki ma mégis arról beszél, hogy sok a tanár, az nem a gyermekek – és így az ország – érdekeit nézi, hanem pusztán a pénz lebeg a szeme előtt.
Már hónapok óta tudni lehet, hogy a kormány elbocsátásokra készül a közoktatásban, ám az érintett oktatási és pénzügyi tárca eddig titkolta, hogy pontosan hányan kerülhetnek utcára. A kormány a tanárok kötelező óraszámának megemelésével kényszeríti ki a fenntartókból az elbocsátásokat. A már törvénybe foglalt megszorítások értelmében szeptembertől az iskolaigazgatók külön díjazás nélkül a kötelező órán felül heti két tanórán kívüli foglalkozás megtartását írhatják elő a tanároknak, jövő ősztől pedig ezenfelül újabb két órával emelik meg a pedagógusok kötelező óraszámát, természetesen pluszpénz nélkül. Az intézkedést mindkét tanári érdekvédő szervezet elfogadhatatlannak és jogsértőnek tartja, ezért a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is az Alkotmánybírósághoz fordult, utóbbi pedig sztrájkbizottságot is létrehozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.