Többéves előkészítési és dokumentációs folyamatot követően tegnap kiadták az engedélyt a paksi atomerőmű kettes blokkjában történt üzemzavar kárelhárítására. A munkálatokat néhány héten belül elkezdik az orosz TVEL és a feladatokra betanított magyar szakemberek segítségével. Mint ismert, a paksi atomerőműben 2003 áprilisában következett be súlyos üzemzavar az erőmű biztonsági kultúrájának akkori alacsony szintje, egyes munkatársak és vezetők, egy francia céggel legyártatott mosóberendezés és az engedélyező hatóság hibái miatt. Erről a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség készített kimerítő jelentést.
A helyreállításra három évet kellett várni, de eközben az üzemzavart okozó tisztítótartály elkülönítése után újraindították a kettes blokk termelését. A súlyos üzemzavart okozó mosótartályban azóta is több tonna veszélyes radioaktív üzemanyag hever, mert hősokk következtében széttörtek az ezt tároló kazetták.
A helyreállításra engedélyt adó Országos Atomenergia Hivatal Nukleáris Biztonsági Igazgatósága (OAH NBI) tegnap közleményben adta hírül, hogy az utolsó aláírás is rákerült arra az engedélyre, amelyben közel harminc pontban sorolják fel a nukleáris biztonsági hatóság, valamint a környezetvédelmi és a sugárvédelmi szakhatóságok azon feltételeit, amiket a fűtőelemek eltávolítása előtt, közben és után teljesíteni kell.
Az OAH NBI önálló munkacsoportot hozott létre az eltávolítással összefüggő hatósági feladatok elvégzésére. Mittler István, az erőmű tájékoztatási vezetője közölte: néhány héten belül elkezdődhetnek a tényleges munkák, a sérült fűtőelemeket külön erre a célra legyártott eszközökkel (például egyedi irányítású manipulátorokkal) távolítják el a feladatra felkészített szakemberek.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben